AB düzenleyicileri, antitröst kurallarını düzene sokmaya çalışıyor

AB antitröst şefi Margrethe Vestager Perşembe günü yaptığı açıklamada, düzenleyicilerin piyasa güçlerini kötüye kullanan ve yasa dışı karteller oluşturan şirketleri daha verimli hale getirmek için hedefleyen kuralları güncellemeye çalıştıklarını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
AB düzenleyicileri, antitröst kurallarını düzene sokmaya çalışıyor

1/2003 sayılı Yönetmelik olarak bilinen ve 2004 yılından bu yana yürürlükte olan kurallara göre, Avrupa Komisyonu Alfabe birimi Google, Apple, Amazon, Meta, Microsoft ve Intel'i devraldı ve milyarlarca avro para cezası verdi.

Kurallar aynı zamanda AB rekabet uygulayıcısının araba parçaları kartelleri, bankaların finansal ölçütleri manipüle etmesi ve diğer yasadışı fiyat sabitleme gruplarının peşine düşmesine izin vererek AB kurumunu antitröst yaptırımının ön saflarına yerleştirdi.

Vestager, Komisyonun lider konumunu sürdürmek istediğini söyledi.

Ekonomi danışmanlığı CRA tarafından düzenlenen bir konferansta konuşan Vestager, "Önümüzdeki aylarda antitröst uygulama çerçevemizin temel unsuru olan 1/2003 sayılı Yönetmeliğin bir değerlendirmesini başlatacağımızı bugün duyuruyorum."

“Nelerin işe yaradığı, daha verimli ve etkili prosedürler ve uygulama araçları için kapsamın olduğu ve 1. Düzenlemenin gerçekten 'dijital çağa uygun' olduğundan emin olmak için paydaşların görüşlerini duymamız önemlidir” dedi.

Vestager, güncellenen kuralların onları işletmeler için daha işlevsel ve kullanışlı hale getirmeye çalışacağını söyledi.

Bu tür prosedür değişiklikleri, şirketlere gönderilen bilgi talepleri, şafak baskınları, şirketlerin davalarını savunmaya çalıştığı sözlü duruşmalar ve kuralların ihlali veya uyumsuzluk nedeniyle alınan %10'luk ceza üst sınırı ile ilgili olacaktır.

Keşfet