AB Slovakya ve Macaristan'ın Rus petrolü almasına izin verebilir

Raporlara göre, Avrupa Komisyonu Slovakya ve Macaristan'ı Rus petrolünün satın alınmasıyla ilgili ambargodan kurtarabilir.

Yayınlanma:
Güncelleme:
AB Slovakya ve Macaristan'ın Rus petrolü almasına izin verebilir

Newswire Reuters, Avrupa bloğunun Rus petrolünü satın almayı yasaklamayı düşündüğünü ve Ukrayna savaşı sırasında Rusya'ya karşı yaptırımları tamamlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Hem Macaristan hem de Slovakya büyük ölçüde Rus petrolüne bağımlı. Raporlar, her iki ülkeye de Rus petrolü satın alma konusunda muafiyet sunulabileceğini iddia ediyor.

Kremlin'in iki Avrupa ülkesinin ruble olarak ödeme yapmadığını söylemesi üzerine Rusya daha önce Polonya ve Bulgaristan'a gaz tedarikini durdurmuştu.

Avrupa'nın Rus petrolünün en büyük alıcısı olan Almanya, Alman Ekonomi Bakanlığı'nın ülke için mevcut geçiş döneminin "yönetilebilir" olacağını söylemesi üzerine enerji güvenliğini sağlamak için ithalat kotasını indirdi.

Slovakya ve Macaristan'ın Avrupa'ya gönderilen Rus petrolünün büyük bir bölümünü kullandığı bildiriliyor. Birkaç Avrupa ülkesi, İtalya'nın Rusya'ya olan bağımlılığını gelecek yılın ortasına kadar sona erdireceğini ilan etmesiyle birlikte Rus petrolüne bağımlılıktan kurtulmanın yollarını buluyor.

Yunan hükümeti daha önce Balkan ülkelerine kendi merkezini ve tedarikini geliştirebileceğini söylemişti. Litvanya, Ukrayna savaşı patlak verdiğinde Rus gazını almayı bırakan ilk ülke oldu.

Keşfet