ABD, Avustralya ve İngiltere, hipersonik silahlar geliştirmek için güvenlik anlaşması yaptı

Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve İngiltere, Çin ve Rusya ile silahlar konusunda bir silahlanma yarışında gelişmiş hipersonik yeteneklerin geliştirilmesini hızlandırmak için birlikte çalışacaklarını duyurdular.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD, Avustralya ve İngiltere, hipersonik silahlar geliştirmek için güvenlik anlaşması yaptı

AUKUS güvenlik paktını sonbaharda oluşturan müttefikler kararı Salı günü açıklayarak, elektronik savaşı ve gelişmiş siber yetenekleri iyileştirmenin yanı sıra bilgi paylaşımını genişletmek ve savunma inovasyon işbirliğini derinleştirmek için çalışacaklarını söyledi.

Üçlü ortak bir açıklamada, "Bu girişimler, siber yetenekler, yapay zeka, kuantum teknolojileri ve ek denizaltı yetenekleri konusundaki işbirliğini derinleştirmek için mevcut çabalarımıza katkıda bulunacak." Dedi. "Bu ve diğer kritik savunma ve güvenlik yetenekleri üzerindeki çalışmalarımız ilerledikçe, müttefikler ve yakın ortaklarla bağlantı kurma fırsatlarını arayacağız."

Duyuru, Amerika Birleşik Devletleri'nin hipersonik silah geliştirme konusunda Rusya'nın, özellikle de Çin'in iki ülke bu tür silah sistemlerinin birkaç başarılı lansmanını gerçekleştirdiği için geride kaldığı endişeleri arasında yapıldı.

Hipersonik silahlar, ses hızından beş kat daha hızlı ve geleneksel füzelerden önemli ölçüde daha hızlı olan en az Mach 5 hızında hareket eder ve bu da onları durdurmayı zorlaştırır.

Geçen ay Başkan Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşında hipersonik bir füze kullandığını doğruladı ve Çin kendi programının birkaç başarılı testini duyurdu.

Kongre Araştırma Servisi'nden 17 Mart'ta yayınlanan bir rapor, ABD'de hipersonik silahlara yönelik finansmanın nispeten kısıtlandığını, ancak Rus ve Çin ilerlemeleri nedeniyle hem Pentagon'da hem de Kongre'de sisteme artan ilgi olduğunu söylüyor.

Pentagon'un 2022 mali yılı için bütçe talebi, bir önceki yıla kıyasla hipersonik araştırmalar için 600 milyon dolarlık bir artış ve toplam 3.8 milyar dolarlık bir artış içeriyordu. 2024 mali yılı için talebi, bu artan ilgiyi yansıtarak 4,7 milyar dolara yükseldi.

Cumhuriyetçi Temsilci Matt Gaetz, Salı günü bir Meclis silahlı hizmetler komitesi bütçe toplantısında Savunma Bakanı Lloyd Austin ile yaptığı hararetli bir alışveriş sırasında Çin'i hipersonik silah geliştirmede federal departmanın başarısızlıklarından biri olarak sıraladı.

"Hipersonikte gerideyiz de ne demek?" Austin yanıtladı. "Bu değerlendirmeyi nasıl yapıyorsun?"

Gaetz, "Bu değerlendirmeyi yapıyorum çünkü Çin hipersonik silah sistemleri kullanıyor ve biz hala onları geliştiriyoruz. Bu değerlendirmeyi yapıyorum çünkü Rusya gerçekten bir tane kullandı." "Bu arada, kendi adamlarınız bize geride kaldığımızı ve Çin'in kazandığını söylüyor."

Eylül ayında açıklanan üçlü ulus ittifakı, Britanya'yı ve onun aracılığıyla Avrupa'yı bu stratejik arayışlara bağlarken Hint-Pasifik bölgesindeki askeri yetenekleri derinleştirmeye odaklanıyor.

Beyaz Saray yetkilileri, ittifakın belirli bir ulusla savaşmak için değil, ABD'nin stratejik çıkarlarını ilerletmek ve Hint-Pasifik bölgesindeki uluslararası kurallara dayalı düzeni korumak için kurulduğunu söylese de, ABD Çin'i bu bölgede istikrarsızlaştırıcı faaliyetler sürdürmekle suçladı. dünyanın alanı.

Orijinal duyurunun bir parçası olarak, Amerika Birleşik Devletleri nükleer enerjili denizaltı teknolojisini Avustralya ile paylaşmayı kabul etti, bu da Morrison hükümeti Fransız denizaltıları için milyarlarca dolarlık bir anlaşmayı sıyırdığı için Canberra ve Paris arasında bir sürtüşmeye neden oldu.

Keşfet