ABD iklim elçisi John Kerry, doğalgazı alarma geçirdi

Amerika Birleşik Devletleri iklim elçisi John Kerry 21 Nisan Perşembe günü, sera gazı emisyonları tamamen yakalanmadıkça dünyanın fosil yakıta olan bağımlılığının potansiyel olarak on yıl ile sınırlandırılması gerektiğini söyleyerek doğalgazı uyardı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD iklim elçisi John Kerry, doğalgazı alarma geçirdi

Kerry, Perşembe günü Bloomberg Television ile yaptığı röportajda, doğal gazın elektrik üretmek için kullanıldığında kömürden daha temiz yanmasına rağmen, emisyon kontrol teknolojisi olmadan uzun vadeli bir iklim stratejisinin parçası olmaması gerektiğini söyledi.

ABD başkanlık iklim özel elçisi Bay Kerry, "Emisyonları - kelimenin tam anlamıyla, gerçekten - yakalayabilirseniz, sorunu azaltıyorsunuz" dedi.

"Endüstriyi uyarmalıyız: Altı yıl, sekiz yıl, 10 yıldan fazla olmayan bir süreniz var, bu süre içinde ele geçireceğiniz bir araç bulmanız gerekiyor ve Eğer ele geçirmiyorsanız, alternatif enerji kaynakları kullanmalıyız."

Kerry'nin yorumları, dünyanın iklim hedeflerinin, doğal gazı Avrupa ülkelerine yönlendirmek ve Rus enerjisinden vazgeçmelerine yardımcı olmak için kısa vadeli bir baskı tarafından gölgelenmesiyle geldi.

ABD içinde, ülkenin Paris anlaşmasının 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yarıya indirme taahhüdünü yerine getirmeyi amaçlayan birçok politika girişimi, Başkan Joe Biden'in Demokrat Parti'nin Meclis ve Senato'yu kontrol etmesine mal olabilecek bir seçimden aylar önce Kongre'de durduruldu.

Doğal gaz, elektrik üretmek için yakıldığında kömürden yaklaşık yüzde 50 daha az sera gazı emisyonu üretir, ancak çevreciler boru hatlarındaki ve işleme ekipmanlarındaki metan sızıntılarının yeşil bonafitleri yok edebileceği konusunda uyardılar.

Kerry, "Önümüzdeki sekiz yıl için bu yüzde 50'lik azalmayı alacağım, çünkü şimdi ile 2030 arasındaki hedefimiz, bilimin yapmamız gerektiğini söylediği şeyi yapmak için emisyonları en az yüzde 45 azaltmak" dedi. dedim.

"Ancak, hiç kimse gaz çıkarlarının 30 veya 40 yıllık altyapıyı inşa etmesini kolaylaştırmamalı, o zaman takılıp kalıyoruz ve biliyorsunuz kavga 'peki, bunları kapatamayız çünkü onları kapatamayız. İstihdam, çünkü yatırımcılar, vb."

Bay Kerry'nin yorumları, Biden'ın Avrupa'ya daha fazla gaz yönlendirme çabalarıyla çeliştiğini söyleyen petrol endüstrisi yetkililerinden eleştiriler aldı.

American Petroleum Association başkanı Mike Sommers, "Doğal gazı keyfi bir saate koymak, özellikle Başkan Joe Biden'in ABD'nin 2030 yılına kadar AB'ye LNG ihracatını büyük ölçüde artırma anlaşması göz önüne alındığında, küresel topluluğa göndermek için kötü bir sinyal" dedi.

"Bu yorumlar belirsizlik yaratıyor ve gerekli yatırımı caydırıyor."

Enerji İşgücü ve Teknoloji Konseyi başkanı Bayan Leslie Beyer, düşük karbon teknolojisine ve gaz ihraç etmek için gerekli altyapıya yapılan yatırımları caydıran karışık sinyallere karşı uyardı.

"Bu açıklamalar, Başkan Biden'ın ABD'nin Avrupa'ya LNG ihracatını artırma taahhüdüyle doğrudan çelişiyor ve bu projelerin gerektirdiği uzun vadeli yatırımları ve sözleşmeleri caydırıyor" dedi.

Kerry, Ukrayna'daki savaşın ve Avrupa'nın kendisini Rus enerjisinden uzaklaştırma girişiminin dünyanın iklim ilerlemesini geçici olarak aksattığını, ancak nihayetinde temiz güce geçişi hızlandırabileceğini söyledi.

"Şu anda işler değişiyor" ve "gerçekten kaydettiğimiz ilerlemede anlık bir duraklama var" dedi.

"Ancak uzun vadede, çoğu ülke, enerji kaynaklarının Putin'in yaptığı gibi başka bir ülke tarafından silaha dönüştürülmesini istemediğini, daha temiz enerjiye geçebilme özgürlüğünü istediklerini ve gidiyoruz," diye ekledi Bay Kerry.

"Bu yüzden geçişi hızlandırarak sonuçlanabileceğini düşünüyorum."

Boston'daki MIT Climate Grand Challenges etkinliğinin oturum aralarında röportaj yapılan Bay Kerry, yenilenebilir enerji ve pil depolama alanındaki ilerlemeleri selamladı, ancak dönüşümsel temiz enerji teknolojisini hızlandırmak için daha fazla yatırıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

"Bu, dahil olmamız gereken üçlü bir Manhattan Projesi gibi" dedi. "Endüstri Devrimi'nden bu yana yaşadığımız ekonomik açıdan en büyük enerji geçişinin zirvesinde oturuyoruz."

Keşfet