ABD Meclisi, Ukrayna'yı Rus işgaline karşı desteklemek için 56 milyar dolarlık yasa tasarısını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Kongre askeri yardım akışını sürdürmek ve Kiev'deki hükümeti desteklemek için yarışırken 10 Mayıs Salı günü Ukrayna'ya 40 milyar ABD Dolarından (56 milyar ABD Doları) fazla yardımı onayladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD Meclisi, Ukrayna'yı Rus işgaline karşı desteklemek için 56 milyar dolarlık yasa tasarısını onayladı

Meclis, Ukrayna harcama yasasını 368'e karşı 57 oyla kabul etti ve her 'hayır' oyu Cumhuriyetçilerden geldi. Önlem şimdi, Washington'un 24 Şubat'ta işgal eden Rus birliklerini savuşturmak için asker göndermeden Ukrayna'ya verdiği desteği artırması nedeniyle önümüzdeki günlerde hızlı hareket etmesi beklenen Senato'ya gidiyor.

Başkan Joe Biden, Kongre'den geçen ayın sonlarında Ukrayna'ya 33 milyar dolarlık ek yardımı onaylamasını istedi, ancak milletvekilleri daha fazla askeri ve insani yardım eklemeye karar verdi.

Meclis Tahsis Komitesine başkanlık eden Demokratik Temsilci Rosa DeLauro, harcama paketine destek çağrısında bulunurken, "Bu Tasarı demokrasiyi koruyacak, Rus saldırganlığını sınırlayacak ve en önemlisi Ukrayna'yı desteklerken kendi ulusal güvenliğimizi güçlendirecek" dedi.

Meclis Başkanı Nancy Pelosi, oylamadan önce Meclis üyelerine yazdığı bir mektupta, "Zaman çok önemli - ve beklemeyi göze alamayız." Dedi. Kongre tarafından zaten sağlanan sağlam desteğin üzerine inşa edilen bu paket, Ukrayna'nın sadece ulusunu değil, dünya için demokrasiyi de savunmasına yardım etmede çok önemli olacak."

Mektubu gönderdikten sonra Bayan Pelosi, Ukrayna'ya yaptığı son ziyareti görüşmek üzere Beyaz Saray'da Bay Biden ile bir araya geldi.

Başkan, Kongre'nin Tasarıyı kendisine çabucak ulaştırmasını talep etmişti.

Bazı Cumhuriyetçiler, Demokratları yurtdışına çok fazla ABD vergi mükellefi doları göndermek için çok hızlı hareket ettikleri için eleştirerek yasa tasarısına karşı çıktılar. Bay Biden'ın Demokrat arkadaşları Kongre'yi dar bir şekilde kontrol ediyor, ancak Tasarının Senato'dan geçmesi için Cumhuriyetçilerin oylarına ihtiyacı olacak.

Ukrayna'nın ABD Büyükelçisi Oksana Markarova, Salı günü haftalık parti yemeklerinde hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi senatörlerle bir araya geldi.

Demokratik Senatör Dick, "Çok içten ve anlaşılması kolay bir mesajdı: İnsanları ölüyor, erzak ve mühimmat tükeniyor. Çabucak yardımımıza ihtiyaçları var. Tüm yardımlarımız için teşekkürler. Lütfen. Hızlandırın," dedi. dedi Durbin.

Senato Dış İlişkiler Komitesi üyesi ve Senato Ukrayna komitesi lideri Cumhuriyetçi Senatör Rob Portman, yasa tasarısının Senato'dan geçmesi için yeterince Cumhuriyetçi desteği beklediğini söyledi.

"Bence geçecek. Önemli bir Cumhuriyetçi desteği olacak” dedi.

Paket, eğitim, ekipman, silah ve destek dahil olmak üzere güvenlik yardımı için 6 milyar ABD Doları; Ukrayna'ya gönderilen ABD ekipmanı stoklarını yenilemek için 8,7 milyar ABD doları ve Avrupa Komutanlığı operasyonları için 3,9 milyar ABD doları.

Bu harcamaya ek olarak, mevzuat, başkanın acil bir duruma yanıt olarak kongre onayı olmadan ABD hisse senetlerinden ürün ve hizmetlerin transferine izin verebileceği, Başkanlık Çekilme Otoritesine 11 milyar ABD Doları tutarında ek bir yetki veriyor.

Bay Biden 5 milyar dolar istemişti.

Ve Ukrayna'ya ve krizden etkilenen diğer ülkelere destek sağlamak için 4 milyar ABD Doları Dış Askeri Finansmana yetki veriyor.

ABD, Rusya'nın işgalinden bu yana, obüsler, uçaksavar Stinger sistemleri, tanksavar Javelin füzeleri, mühimmat ve yakın zamanda ortaya çıkan "Hayalet" insansız hava araçları da dahil olmak üzere, Ukrayna'ya şimdiden milyarlarca dolar değerinde silah gönderdi.

Yeni yardım paketi aynı zamanda insani yardımı da içeriyor - Ukrayna krizi nedeniyle küresel olarak gıda güvensizliğini gidermek için 5 milyar ABD doları ve Ukrayna'ya bütçe desteği sağlamak için bir ekonomik destek fonu için yaklaşık 9 milyar ABD doları.

Mültecilere yardım etmek ve hükümeti Ukrayna'nın işgalini "özel bir askeri operasyon" olarak nitelendiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlantılı oligarkların varlıklarına el koyma çabalarını finanse etmek için yüz milyonlarca dolar sağlıyor.

Savaş binlerce sivili öldürdü, milyonlarca Ukraynalıyı evlerinden çıkmaya zorladı ve şehirleri moloz haline getirdi. Moskova'nın güneyde bir toprak şeridinin ve doğuda marjinal kazanımların ötesinde gösterecek çok az şeyi var.

Keşfet