ABD, Meksika'dan Avokado İthalatını Askıya Aldı!

Meksika, Meksika'daki bir ABD bitki güvenlik müfettişinin tehdit almasının ardından ABD hükümetinin tüm Meksika avokado ithalatını askıya aldığını kabul etti.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD, Meksika'dan Avokado İthalatını Askıya Aldı!

Sürpriz erteleme Cumartesi günü geç saatlerde, Meksikalı avokado yetiştiricileri için yılın en büyük satış fırsatı olan Super Bowl'un arifesinde doğrulandı. Ancak bu avokadolar zaten sevk edildiğinden oyun günü tüketimini etkilemeyecekti.

Avokado ihracatı, Meksika'nın ABD pazarına tam olarak ihracat yapma yetkisine sahip tek eyaleti olan batıdaki Michoacán eyaletindeki uyuşturucu karteli çim savaşlarının ve avokado yetiştiricilerinin gaspının son kurbanı oldu.

Meksika Tarım Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin Meksika'daki bir ABD bitki güvenlik müfettişinin tehdit mesajı almasının ardından "bir sonraki duyuruya kadar" tüm Meksika avokado ithalatını askıya aldığını söyledi.

Bakanlık, "ABD sağlık yetkilileri, Uruapan, Michoacán'da teftişler yürüten yetkililerinden birinin resmi cep telefonuna tehdit mesajı almasının ardından kararı verdi" dedi.

İthalat yasağı, Meksikalı avokado yetiştiricileri ve paketleyicileri derneğinin bu yılki Super Bowl reklamını yayınladığı gün geldi. Meksikalı ihracatçılar, guacamole'yi bir Super Bowl geleneği olarak ilişkilendirmek amacıyla neredeyse on yıldır pahalı reklamları kaldırdılar.

Bu yılki reklam, Julius Caesar'ı ve bir grup sert gladyatör hayranını Kolezyum gibi görünen bir yerin dışında gösteriyor ve görünüşte şiddetli farklılıklarını guacamole ve avokadoların tadını çıkararak yatıştırıyor.

Dernek, yıllık yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat yapan bir endüstriyi vuran yasakla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi. Ancak, bu yılki Super Bowl için avokado, etkinlikten önceki haftalarda zaten ihraç edilmişti.

Amerika Birleşik Devletleri de avokado yetiştirdiği için, ABD müfettişleri, ihraç edilen avokadoların ABD mahsullerine zarar verebilecek hastalıkları taşımadığından emin olmak için Meksika'da çalışıyor.

Sadece 1997'de ABD, bir dizi yabani ot, kabuk ve haşerenin ABD meyve bahçelerine girmesini önlemek için 1914'ten beri yürürlükte olan Meksika avokadolarına yönelik bir yasağı kaldırdı.

Müfettişler, ABD Tarım Bakanlığı Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetleme Hizmetleri için çalışıyor.

Jalisco kartelinin Birleşik Karteller olarak bilinen bir grup yerel çeteye karşı çim savaşları yürüttüğü Michoacán'daki şiddetin, eyaletin en kazançlı mahsulü olan avokadoları ilk kez tehdit etmesi değil.

2019'daki önceki bir olaydan sonra USDA, ABD müfettişlerine saldırmanın veya tehdit etmenin olası sonuçları konusunda uyarmıştı.

Ağustos 2019'da, ABD Tarım Bakanlığı müfettişlerinden oluşan bir ekip, Uruapan'ın hemen batısındaki Ziracuaretiro kasabasında "doğrudan tehdit edildi". Teşkilat ne olduğunu açıklamazken, yerel yetkililer, müfettişlerin içinde bulunduğu kamyonu bir çetenin silah zoruyla soyduğunu söylüyor.

USDA, o sırada bir mektupta, "Güvenlik ihlaliyle sonuçlanan veya APHIS personelinin refahı için yakın bir fiziksel tehdit oluşturan gelecekteki durumlar için, program faaliyetlerini derhal askıya alacağız" yazmıştı.

Michoacán'daki birçok avokado yetiştiricisi, uyuşturucu çetelerinin kendilerini veya aile üyelerini, koruma parası ödemezlerse, bazen dönüm başına binlerce dolar tutarında, adam kaçırma veya ölümle tehdit ettiğini söylüyor.

30 Eylül 2020'de, kuzey sınır kenti Tijuana yakınlarında APHIS'in Meksikalı bir çalışanı öldürüldü.

Meksikalı savcılar, Edgar Flores Santos'un kendisini polis sanmış olabilecek uyuşturucu kaçakçıları tarafından öldürüldüğünü ve bir şüphelinin tutuklandığını söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı, soruşturmaların "bu talihsiz olayın, Bay Flores'in yanlış zamanda yanlış yerde olduğu bir vaka olduğu sonucuna vardığını" söyledi.

Avokado, Meksika ihracatı için yalnızca en son gerilemedir

Avokado yasağı, hükümetin yasadışı faaliyetleri dizginleyememesinden kaynaklanan Meksika'nın ihracat ticaretine yönelik en son tehditti.

Perşembe günü, ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, dünyanın en küçük yunusu olan kritik tehlike altındaki vaquita marinasını korumak için yasadışı balıkçılığı durdurmadığı için Meksika'ya çevre şikayetinde bulundu.

Ofis, ABD-Meksika-Kanada serbest ticaret anlaşması kapsamında açtığı ilk dava olan Meksika ile "çevre istişareleri" istediğini söyledi. İstişareler, 2020'de yürürlüğe giren ticaret anlaşması kapsamındaki uyuşmazlık çözüm sürecinin ilk adımıdır. Çözülmediği takdirde nihayetinde ticari yaptırımlara yol açabilir.

Meksika hükümeti, Cortez Denizi olarak da bilinen Kaliforniya Körfezi'nde son birkaç vaquita'nın yaşadığına inanılan bir bölge çevresinde balık avlanmayan bir bölge uygulama girişimlerini büyük ölçüde terk etti. Başka bir balık olan totoaba için yasa dışı olarak kurulan ağlar, vaquitas'ı boğdu.

Pazartesi günü, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, Meksika Körfezi'ndeki Meksika balıkçı teknelerinin "ABD limanlarına girmesi yasaklandı, liman erişimi ve hizmetleri reddedilecek" dedi.

Keşfet