ABD, Papua Yeni Gine ile güvenlik işbirliğini artırmaya çalışıyor

ABD'li bir yetkili 26 Nisan Salı günü yaptığı açıklamada, Çin'in yakınlardaki Solomon ile bir güvenlik anlaşması imzalama güdülerine ilişkin Washington'daki endişeler arasında ABD'nin Pasifik adası ülkesi Papua Yeni Gine ile güvenlik işbirliğini genişletmek istediğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD, Papua Yeni Gine ile güvenlik işbirliğini artırmaya çalışıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Daniel Kritenbrink, bir ABD heyetinin PNG Başbakanı James Marape ve savunma şefleriyle geçen hafta bir araya geldiğini ve önümüzdeki aylarda daha fazla güvenlik görüşmesi yapmayı planladıklarını söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, "Güvenlik işbirliğimizi genişletmek için somut adımlar atmamızı sağlamak için her iki tarafta bir istek var" dedi.

Geçen Cuma günü ABD, Solomon Adaları Başbakanı Mannaseh Sogavare'yi, kalıcı bir Çin askeri varlığı kurmaya yönelik her türlü adıma "önemli endişeleri olacağı ve buna göre yanıt vereceği" konusunda uyardığını söyledi.

Çin, daha önce geçen hafta imzalanan güvenlik anlaşmasının ABD için bir risk oluşturmadığını söyledi. Çin, 2.000 km'den daha yakın olan ve tarihsel olarak Solomon Adaları'na polislik sağlayan Avustralya'yı buna karşı çıkmakla eleştirdi.

Geçen hafta Solomon Adaları, Papua Yeni Gine ve Fiji'ye seyahat eden Beyaz Saray heyetinin bir parçası olan Kritenbrink, Sogavare'nin toplantıda Çin anlaşmasının iç güvenlik ihtiyaçlarına odaklandığını ve askeri üs olmayacağını yinelediğini söyledi.

Ancak ABD, şeffaflık eksikliğinden ve Çin'in amaçlarından endişe duyduğu için gelişmeleri izleyeceğini söyledi.

Kritenbrink, "Bu anlaşma incelenmediği için tamamen belirsizler," dedi ve endişenin bölgesel ortaklar, Pasifik ada ülkeleri ve Solomon Adaları halkı tarafından paylaşıldığını da sözlerine ekledi.

Solomon Adaları, Pasifik'te nakliye şeritleri ve iletişim için stratejik bir konuma sahiptir ve ABD delegasyonunun bir savaş anıtına yaptığı ziyarette vurguladığı, İkinci Dünya Savaşı tiyatrosundaki en kanlı çatışmalardan bazılarına sahne olmuştur.

Çin, 2018'de Papua Yeni Gine'de bir deniz üssünü yeniden geliştirmeyi teklif etti, ancak oradaki hükümet bunun yerine Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Manus Adası'ndaki eski bir İkinci Dünya Savaşı ABD deniz üssünü yükseltmesi için bir anlaşma yaptı. Papua Yeni Gine, Avustralya'nın en yakın kuzey komşusu.

Kritenbrink, Çin Halk Cumhuriyeti ve ordusuna atıfta bulunarak, "ÇHC'nin, PLA'nın askeri gücünü daha uzak mesafelere yansıtmasını ve sürdürmesini sağlayacak daha sağlam bir denizaşırı lojistik ve üs altyapısı kurmaya çalıştığını biliyoruz." Dedi.

Keşfet