ABD, Rus Birliklerinin Geri Çekilmesini Sorgularken Ukrayna Siber Saldırıya Uğradı!

ABD Başkanı Joe Biden, Moskova'nın kısmi geri çekilme duyurusunun şüpheyle karşılanmasının ardından 150.000'den fazla Rus askerinin hala Ukrayna sınırları yakınında toplandığı konusunda uyardığı için, Kiev Salı günü bir siber saldırıdan Rusya'yı sorumlu tuttu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD, Rus Birliklerinin Geri Çekilmesini Sorgularken Ukrayna Siber Saldırıya Uğradı!

Dünya güçleri, Moskova eski Sovyet komşusunun NATO askeri ittifakına katılmasını durdurmak isterken, Soğuk Savaş sonrası etki ve enerji kaynakları konusunda on yıllardır Doğu-Batı ilişkilerinde yaşanan en derin krizlerden birine giriyor.

Batılı ülkeler, soğukluğu ortadan kaldırmak için silah kontrolü ve güven artırıcı adımlar önerdiler, bu da onları her an bir saldırı gelebileceği için vatandaşlarını Ukrayna'yı terk etmeye çağırmaya sevk etti. Rusya, herhangi bir işgal planı olduğunu reddediyor.

Salı günü, Rus savunma bakanlığı bazı birliklerin tatbikatlardan sonra üsse geri döndüğünü gösteren görüntüleri yayınladı. Biden, ABD'nin hareketi doğrulamadığını söyledi. "Analistlerimiz, tehdit edici bir pozisyonda kaldıklarını belirtiyorlar."

Moskova'nın açıklamasından saatler sonra Ukrayna, savunma bakanlığının çevrimiçi ağlarının ve iki bankanın dağıtılmış hizmet reddi olarak adlandırılan duruma boğulduğunu söyledi. Bu manevra, bilgisayar korsanları bir ağı felç etmek için alışılmadık derecede yüksek hacimli veri trafiğine maruz bıraktığında işe yarar.

Kiev, olayın arkasında kimin olduğunu açıklamasa da, yapılan açıklamada Rusya'yı işaret ettiği öne sürüldü.

Kültür bakanlığının bir parçası olan Ukrayna Stratejik İletişim ve Bilgi Güvenliği Merkezi, "Saldırganın küçük kirli hileler taktiğini kullandığı göz ardı edilmiyor çünkü saldırgan planları büyük çapta çalışmıyor" dedi.

Ukrayna bankası Privatbank kullanıcıları, ödemeler ve bir bankacılık uygulamasıyla ilgili sorunlar bildirirken, Oshadbank sistemlerinin yavaşladığını söyledi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi, Reuters'in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Beyaz Saray'dan televizyonda yayınlanan açıklamalarında Biden, "Rusya, şirketlerimize veya kritik altyapıya yönelik yıkıcı siber saldırılar gibi asimetrik yollarla ABD'ye veya müttefiklerimize saldırırsa, yanıt vermeye hazırız" dedi.

Avrupalı ​​bir diplomat, hacklemenin endişe verici olduğunu çünkü Ukrayna'ya yönelik tam bir askeri saldırının büyük olasılıkla bir siber saldırıdan önce geleceğini söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla diplomat, "Bu, fiziksel bir saldırının yakın olduğu anlamına gelebilir veya Rusya'nın Ukrayna ile uğraşmaya devam ettiği anlamına gelebilir." Dedi. Bu tür saldırıların atfedilmesi zor olsa da diplomat, bunların arkasında Rusya'nın olduğuna dair hiçbir şüphe olmadığını söyledi.

'Anlamlı bir gerilim azaltma'

Beyaz Saray, krizi çözmek için Salı günü diplomatik çabalar devam ederken, işgalin ardından Moskova'ya yaptırım uygulanması halinde enerji fiyatlarının düşebileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov'a Moskova'nın "doğrulanabilir, inandırıcı, anlamlı gerilimi düşürmesi" gerektiğine dair bir çağrıda bulundu.

Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kriz nedeniyle Rusya'yı "ağır sonuçlarla" vurmaya hazır olduklarını tartıştılar.

NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg, "Moskova'dan diplomasinin devam etmesi gerektiğine dair işaretler geldiğini", ancak Rusya'nın tatbikatlardan sonra sık sık askeri teçhizatı geride bırakarak kuvvetlerin yeniden bir araya gelme potansiyeli yarattığını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, asker hareketlerine sadece kısaca değindi.

Putin gazetecilere verdiği demeçte, Rusya'nın Ukrayna'nın yakın zamanda NATO'ya katılmaya hazır olmadığı yönündeki konuşmadan memnun olmayacağını ve sorunun şimdi çözülmesini talep ettiğini söyledi.

"Avrupa'daki savaşa gelince... isteyip istemediğimiz konusunda mı? Tabii ki hayır. Bu yüzden bir müzakere süreci için önerilerde bulunduk, bunun sonucu, bizim de dahil olmak üzere herkes için eşit güvenlik sağlanması konusunda bir anlaşma olması gereken bir müzakere süreci için önerilerde bulunduk. ülke" dedi.

Rusya, Batı'dan bir dizi güvenlik garantisi için baskı yapıyor ve uygun gördüğü şekilde kendi topraklarında asker kullanabileceğini söylüyor.

Rusya'nın Ukrayna sınırlarına yakın güç gösterisi, aylarca çılgınca Batı diplomasisine yol açtı ve işgal ederse ciddi yaptırım tehditleri aldı.

Kremlin, hareketlerini Batı'nın savaş konuşmalarının hem yanlış hem de histerik olduğunun kanıtı olarak göstermeye çalıştı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, "15 Şubat 2022, Batı'nın savaş propagandasının başarısız olduğu gün olarak tarihe geçecek. Küçük düşürüldü ve tek kurşun atılmadan yok edildi." dedi.

Savunma bakanlığı, tankların ve diğer zırhlı araçların demiryolu vagonlarına yüklendiğini gösteren görüntüleri yayınladı. Batılı askeri analistler, son asker hareketlerinin önemini değerlendirmek için daha fazla bilgiye ihtiyaçları olduğunu söylediler.

Pazar ve Pazartesi günü çekilen ticari uydu görüntüleri, Ukrayna yakınlarındaki çeşitli yerlerde Rus askeri faaliyet telaşını gösterdi.

Rus hisseleri, devlet tahvilleri ve ruble, durumun hafifleyeceği umutlarıyla keskin bir şekilde yükseldi ve Ukrayna devlet tahvilleri yükseldi.

Petrol yüzde 3'ün üzerinde düşerek yedi yılın en yüksek seviyesinden geriledi. Mizuho'nun enerji vadeli işlemleri direktörü Robert Yawger, "Durum çok değişken, ancak bugün kesinlikle daha sakin bir gün" dedi. "Dakikadan dakikaya, günden güne bir şey olacak."

Keşfet