ABD, Rusya'yı SWIFT Küresel Sisteminden Yasaklamayı Tekrar Devreye Sokuyor

ABD, Avrupa'daki müttefiklerin birkaç gün önce olası olmayan bir ceza uygulama fikrine sıcak bakmaları nedeniyle Ukrayna işgali üzerinden Rusya'nın SWIFT finansal mesajlaşma sisteminden çıkarılmasını isteyip istememeyi ciddi olarak düşünüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD, Rusya'yı SWIFT Küresel Sisteminden Yasaklamayı Tekrar Devreye Sokuyor

İnsanlara göre, ABD ve AB'nin kararı yakın olmasa da, Biden yönetimi yetkilileri şu anda Avrupa Birliği'nden Rusya'yı SWIFT'den yasaklamak için gerekli bir direktif için baskı yapılıp yapılmayacağını tartışıyorlar.

Yetkililerden ikisi, konuyu SWIFT'in gözetim biriminde yer alan Federal Rezerv ile görüştüklerini söyledi. Bir başka kişi, Avrupa Komisyonu ile görüşmelerin başladığını söyledi.

ABD'nin tartışmaları, Başkan Joe Biden'in Avrupalı ​​müttefiklerin böyle bir hareketin ekonomileri için oluşturduğu riske ilişkin endişelerini dile getirmeleri nedeniyle ertelediğini söylemesinin ardından gidişatta bir değişikliğe işaret ediyor.

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şu anda Kiev'e doğru ilerleyen Ukrayna'yı kapsamlı bir şekilde işgal etmeye devam ederken, ABD ve Avrupa'daki yetkililer, halihazırda açıkladıkları yaptırımlara ek olarak Moskova'ya karşı daha sert sonuçlar arıyorlar.

Özel görüşmeleri açıklamak için tüm insanlar konuyu anonimlik koşuluyla tartıştı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi basın ofisi ve Fed sözcüsü Michelle Smith yorum yapmayı reddetti.

SWIFT'e geçme şansı hareketli bir hedef olmuştur ve olasılık belirsizliğini korumaktadır. Daha önce zayıf bir ihtimal olsa da, önlemin son birkaç gün içinde daha olası hale geldiğini söyleyen insanlar, bunun şimdi olabileceğine dair inancı körüklediler, ancak bunun olacağını tahmin etmekten vazgeçtiler.

Ukrayna'ya asker göndermekten çekinen Batılı liderler, şimdiye kadar SWIFT'e erişimi reddetmekten kaçındılar. Bununla birlikte, İngiltere, Kanada ve Hollanda şimdi bunu alenen savunuyorlar, Washington'daki Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekilleri son günlerde Rusya'yı kovma çağrılarını artırıyor.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte 25 Şubat Cuma günü yaptığı açıklamada, Hollanda'nın Rusya'yı yasaklamayı desteklediğini söyledi. Lahey'de düzenlediği basın toplantısında AB'nin "SWIFT konusunda büyük bir adım attığını" söyledi. "Daha sonraki bir aşamada eklemeye karar verebilmemiz için, artıları ve eksileri hakkında Fransızlardan gelen bir öneriye dayanarak net bir resim çizdik."

İngiltere bu konuda harekete geçmek istediğini söylüyor. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace Cuma günü BBC'ye "SWIFT sistemini yapmak istiyoruz" dedi. Ayrıca hala bazı itirazların olduğu da açıktı: "Bunlar uluslararası örgütler ve her ülke onların SWIFT sisteminden atılmasını istemiyorsa, işler zorlaşıyor."

Müzakerelere katılan iki kişiden ikisi, SWIFT'de yönetimin Rusya'yı yasaklama fikrine daha az direnç gösterdiğini, ancak tartışmaların hala devam ettiğini söyledi. Belçika merkezli SWIFT temsilcisine normal çalışma saatleri dışında ulaşılamadı.

ABD'nin Rusya'yı SWIFT'den tek taraflı olarak engelleme yetkisi yok. Kuruluş, erişimi yalnızca AB'nin hedeflenen kuruluş veya ülkeye karşı yaptırımlar geçirmesi durumunda kesecektir.

27 ulustan oluşan AB'de bu büyüklükteki kararlar oybirliği gerektiriyor. Gelgit bir SWIFT sınır dışı etme lehine dönüyor gibi görünse bile - ya da gerçekten Batı, bunun gerçekten ciddi bir şekilde değerlendirildiğinin sinyalini vermek istiyorsa - kilit ülkeler hala çitin üzerinde duruyor.

Alman sözcü Steffen Hebestreit günün erken saatlerinde Rusya'yı SWIFT'den askıya almanın teknik olarak zor olacağını ve İtalya'nın da endişeleri olduğunu söyledi.

Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği'nin kısaltması olan SWIFT, Belçika Ulusal Bankası ve ABD, İngiltere, AB, Japonya, Rusya, Çin ve diğerlerinden merkez bankası temsilcileri tarafından denetlenmektedir. 200'den fazla ülke ve bölgede 11.000'den fazla finansal kurum ve şirket arasında güvenli mesajlar iletir.

SWIFT, tarihinde yalnızca bir kez bir ülkeye erişimi engelledi: 2012'de, bir AB direktifinin yardımıyla, İslam Cumhuriyeti'nin nükleer programını kontrol altına almayı amaçlayan bir dizi önlem kapsamında İran'ı engelledi.

Wall Street bankaları, daha yüksek enflasyonu tetikleyeceğini, Rusya'yı Çin'e daha da yaklaştıracağını ve şüpheli finansal işlemleri Batı'nın incelemesinden potansiyel olarak koruyacağını savunarak Rusya'ya karşı benzer bir adım atmaya karşı çıktılar.

Muhalifler ayrıca, Rusya'yı küresel ödeme sisteminden engellemenin, sonunda ABD dolarının üstünlüğünü baltalayabilecek bir SWIFT alternatifinin geliştirilmesini teşvik etme riski taşıdığı konusunda da uyarıyorlar.

Atlantik Konseyi'nin JeoEkonomi Merkezi direktörü Josh Lipsky, "Rusya'yı SWIFT'den çıkarmak önemli bir adım ama sihirli bir kurşun değil" dedi.

"Rus bankalarının faaliyet göstermesi için hala alternatif yollar var, bu yüzden mesajlaşma sistemine değil paraya odaklanmak önemlidir."

Keşfet