ABD ve Kanada'yı Birbirine Bağlayan Köprü, Polisin Son protestocuları Kaldırmasının Ardından Yeniden Açıldı

ABD ve Kanada arasındaki en yoğun kara sınırı geçişi olan Ambassador Köprüsü, polisin COVID-19 aşısı zorunluluklarına karşı gösteri yapan bir grup protestocuyu temizleyip tutuklamasının ardından Pazar günü geç saatlerde yeniden açıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD ve Kanada'yı Birbirine Bağlayan Köprü, Polisin Son protestocuları Kaldırmasının Ardından Yeniden Açıldı

Kanada Sınır Teşkilatı, Pazartesi sabahı erken saatlerde köprünün açıldığını doğruladı, ancak zorunlu olmayan seyahatlere karşı tavsiyede bulundu. Köprünün canlı yayınları, Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada'ya giren hiçbir araç göstermedi.

Windsor, Ontario Belediye Başkanı Drew Dilkens, ticaret ve seyahatin yeniden başlamasından önce "Bugün, Ambassador Bridge'deki ulusal ekonomik krizimiz sona erdi" dedi.

Windsor Polis Şefi Pamela Mizuno, Pazar günü iki düzineden fazla kişinin tutuklandığını ve polisin çok sayıda araca el koyduğunu söyledi. Pazar günkü eylemi "barışçıl bir sonuç" olarak nitelendirdi.

ABD ve Kanada arasındaki tüm ticaretin yaklaşık dörtte birini taşıyan köprü, bir hafta boyunca protestocular tarafından, bazıları yarı kamyon kullanan, bazıları özel araçlarla ve birçoğu yaya olarak trafiğe kapatıldı. Protesto ekonomik faaliyeti kesintiye uğrattı ve sınırın her iki tarafındaki otomobil fabrikalarını kapattı.

Bir mahkeme protestoculara ablukayı akşam 7'ye kadar bitirmelerini emretti. Cuma, ama hepsi kalmadı. Yetkililer, kalan protestocuların tutuklanabileceği konusunda uyardı.

Cumartesi günü polis, araçları fişleyip çekti ve 27 yaşında bir erkek olan en az bir kişiyi tutukladı. Pazar günü erken saatlerde, protesto yaklaşık bir düzine protestocuya daralmıştı.

Köprü ticaret için önemli bir kapıdır

Dört şeritli ve bir milden daha uzun olan Ambassador Köprüsü, önemli bir ekonomik yoldur. Her gün yaklaşık 8.000 kamyon köprüden geçerek topluca yüz milyonlarca dolar değerinde mal taşıyor.

ABD Ticaret Odası, ablukanın "önemli tedarik zinciri gerginliklerine" katkıda bulunduğu konusunda uyarmıştı.

Buna, Michigan, Ohio ve Kanada'da köprüden taşınan araba parçalarına dayanan düzinelerce üretim tesisiyle otomobil endüstrisi de dahildi. Ford, Toyota, General Motors ve Stellantis de dahil olmak üzere geçtiğimiz hafta en az altı fabrikada vardiyalar iptal edildi.

Protestocular ayrıca, Büyükelçi Köprüsü'nün yaklaşık 60 mil kuzeyindeki Ontario'daki başka bir köprüyle birlikte Manitoba ve Albert eyaletlerindeki sınır geçişlerini de engelledi.
Ottawa'da sokaklar hala tıkalı

Protestoların merkez üssü Ottawa'da, haftalarca süren bir gösteride binlerce kamyoncu ve sürücü şehir merkezindeki sokakları tıkadı.

Cuma günü, Ontario Başbakanı Doug Ford olağanüstü hal ilan etti ve yolları veya diğer kritik altyapıları yasa dışı olarak kapatanlar için 100.000 Kanada doları para cezası ve bir yıla kadar hapis cezası tehdidinde bulundu.

Ford, Ottawa'nın, insanların belirli işletmelere girerken aşı kanıtı göstermelerini gerektiren aşı pasaportu sistemi de dahil olmak üzere "işletmeler için neredeyse tüm kısıtlamaları çok yakında kaldırma yolunda" olduğunu söyledi.

Duyurunun kamyon konvoyu protestosu ile ilgisi olmadığını söyleyerek, "Bu harika bir haber ve bu mücadelede ne kadar bir araya geldiğimizin bir işareti" dedi.

Keşfet