ABD'de Kovid-19'dan kaynaklanan huzurevleri ölümleri pandemik düşük seviyelerde görünüyor

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan en son verilere göre, Amerikan huzurevlerinde Covid-19'dan ölümler, koronavirüsün ABD'yi iki yıldan uzun bir süre önce kasıp kavurmasından bu yana en düşük seviyelerinde görünüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD'de Kovid-19'dan kaynaklanan huzurevleri ölümleri pandemik düşük seviyelerde görünüyor

27 Mart'ta sona eren haftada yaklaşık 67 kişi öldü. Bu sayı önümüzdeki haftalarda ayarlanabilecek olsa da, tesisler Delta ve Omicron varyantlarıyla vurulmadan önce Haziran 2021'de ulaşılan en düşük seviyeleri yansıtıyor.

Sakinler arasındaki vakalar sonbahar ve kış aylarında çok daha keskin bir şekilde tırmansa da, ölümler istikrarlı bir şekilde düşmeden önce Ocak ayında hala yaklaşık 1.500'e ulaştı.

Ancak uzmanlar, kayıtsızlık için çok az neden olduğunu söylüyor. Huzurevi sakinleri, yaşları ve altta yatan tıbbi durumları nedeniyle virüse karşı oldukça savunmasız kalıyor.

Güçlendirici aşıların son dalgalanma sırasında ciddi hastalıklara karşı koruyucu olduğu kanıtlanırken, federal düzenleyiciler geçen hafta Pfizer-BioNTech ve Moderna koronavirüs aşılarının ikinci güçlendirici aşılarına izin verdi. Ayrıca, BA.2 olarak bilinen, Omicron'un oldukça bulaşıcı bir alt varyantı hakkında da artan bir endişe var.

Harvard Tıp Okulu'nda huzurevleri üzerinde çalışan bir sağlık politikası araştırmacısı olan Dr David Grabowski, huzurevi sakinlerine ikinci aşıyı yaptırmak "gerçek bir politika önceliği" dedi. "Bunun koruyucu olduğunu biliyoruz."

Ancak, ilk aşılar ilk kullanıma sunulduğunda, federal hükümet ve büyük eczane zincirleri tarafından huzurevinde kalanları aşılamak için önemli bir baskı olsa da, birçok tesis, salgınlar başlasa bile, geçen sonbaharda destekleyici aşıları başlatmakta yavaştı.

En son federal verilere göre, sakinlerin yaklaşık yüzde 88'i tamamen aşılanmış olsa da, yaklaşık yüzde 76'sı destekleyici aşı aldı.

Sağlık çalışanlarının aşılanmalarını zorunlu kılan federal yetkiyle, personelin aşılanması daha zor hale geldi. Personelin yüzde 86'sı tam aşılıyken, yalnızca yüzde 43'ü destekleyici aşı aldı. 13 eyalette, çalışanların üçte birinden daha azı ek aşıları almıştır.

Dr Grabowski, "Ülke genelinde geride kalan çok sayıda huzurevimiz var" dedi ve ağırlıklı olarak Medicaid'deki insanlara ve renkli insanlara hizmet veren tesislerde yaşayanlardan endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

"Bence burada gerçek eşitlik sorunları olacak" dedi.

Bir devlet huzurevi ticaret grubu olan New Hampshire Health Care Association'ın başkanı Bay Brendan Williams, ilk aşıları alanlar ile ek doz alanlar arasındaki farkın genişlemeye devam edebileceğini söyledi. İnsanlar ek çekim ihtiyacı konusunda daha şüpheci görünüyor.

Keşfet