ABD'li yargıç, Activision Blizzard'ın cinsel taciz davasında 18 milyon dolarlık anlaşmasını onayladı

ABD'li bir yargıç, Activision Blizzard'ın ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) ile 18 milyon dolarlık suistimal anlaşmasını onayladı ve oyun şirketine karşı açılan birkaç davadan birini resmen çözdü.

Yayınlanma:
Güncelleme:
ABD'li yargıç, Activision Blizzard'ın cinsel taciz davasında 18 milyon dolarlık anlaşmasını onayladı

Şirket, hissedarlar, eski çalışanlar ve Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanı'ndan (DFEH) hala çok sayıda davayla karşı karşıya.

Salı günkü duruşma, EEOC tarafından Activision Blizzard çalışanlarının şiddetli cinsel tacize ve hamilelik ayrımcılığına maruz kaldığını tespit ettiği yıllarca süren bir soruşturmanın ardından açılan cinsel taciz şikayetiyle ilgiliydi.

Şirketin şikayette bulunan çalışanlara misilleme yapmakla tehdit ettiği de iddia edildi.

Salı günü yapılan sanal bir duruşmada, California Bölge Mahkemesi yargıcı Dale Fischer, Activision Blizzard ve EEOC arasındaki anlaşmayı değiştirdi.

Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick yaptığı açıklamada, "Amacımız Activision Blizzard'ı sektör için bir model haline getirmek ve işyerimizde taciz ve ayrımcılığı ortadan kaldırmaya odaklanmaya devam edeceğiz" dedi.

"Mahkemenin bu anlaşmayı onaylaması, çalışanlarımızın herhangi bir taciz veya misillemeye maruz kalmaları durumunda rücu mekanizmalarına sahip olmalarını sağlamada önemli bir adımdır."

The Washington Post'un bildirdiğine göre, Activision Blizzard ilk olarak geçen yıl Temmuz ayında DFEH tarafından video oyunu yayıncısını bir "frat boy işyeri kültürü"ne sahip olmakla suçladı.

Eylül ayında, Activision Blizzard, EEOC'den gelen başka bir davanın ardından taciz ve ayrımcılık mağdurları için 18 milyon dolarlık bir fon oluşturmayı kabul etti.

Bir federal kurum olan EEOC ve bir devlet kurumu olan DFEH, işyerinde cinsel taciz davaları üzerinde yargı yetkisini paylaşıyor ve her iki kurumun da 2018'de Activision Blizzard'ı soruşturmak için isimsiz ipuçları aldığı bildirildi.

Keşfet