Afganistan'da şiddetli yağmur ve sel 22 can aldı, yüzlerce evi yerle bir etti

Bir afet yönetimi yetkilisi 5 Mayıs Perşembe günü yaptığı açıklamada, halihazırda bir insani krizle karşı karşıya olan Afganistan'da şiddetli yağmur ve selin 22 kişinin ölümüne, yüzlerce evin yıkılmasına ve ekinlere zarar verdiğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Afganistan'da şiddetli yağmur ve sel 22 can aldı, yüzlerce evi yerle bir etti

Yetkililer, eyaletlerinin üçte birinden fazlasını etkileyen felaketle başa çıkmak için mücadele eden Taliban hükümetinin yardım için uluslararası yardım kuruluşlarına başvuracağını söyledi.

Afganistan Ulusal Afet Yönetim Otoritesi iletişim ve bilgi başkanı Hassibullah Shekhani, "12 ildeki sel ve fırtınalar nedeniyle 22 kişi öldü ve 40 kişi yaralandı" dedi.

Yağmur ve sel özellikle batı illeri Badgis ve Faryab ile kuzeydeki Baglan vilayetinde şiddetliydi.

Afganistan son yıllarda iklim değişikliğinin daha da kötüleştirdiği kuraklıktan muzdarip ve düşük mahsul verimi ciddi gıda kıtlığı korkularını artırıyor.

Hava koşulları, onlarca yıl süren savaşın neden olduğu yoksulluk sorunlarını daha da kötüleştirdi ve ardından dış yardımdaki düşüş ve Taliban'ın devralmasından sonra yurtdışındaki varlıkların dondurulması ve ABD liderliğindeki güçler Ağustos ayında çekildi.

Shekhani, 500 evin yıkıldığını, 2.000'in hasar gördüğünü, 300 baş hayvanın öldürüldüğünü ve yaklaşık 3.000 dönüm mahsulün zarar gördüğünü söyledi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin yardım ettiğini ve yetkililerin yardım için diğer uluslararası kuruluşlara başvuracağını söyledi.

Uluslararası toplum, yaklaşık 40 milyon insanın yaşadığı ülkeye Taliban'a fayda sağlamadan nasıl yardım edileceğiyle boğuşuyor.

Keşfet