Alman Otomotiv Üreticisi BMW 1 Milyon Aracını Geri Çağırdı!

Birçok marka güvenlik sorunu olabileceğini gördüğü sebeplerden dolayı araçlarını geri çağırıyor. Bu konuda son çağırma işlemi Alman otomotiv üreticisi BMW tarafından yapıldı. Firma araçlarında oluşabilecek olan yangın riskinden dolayı toplamda 1 milyon aracını geri çağıracağını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Alman Otomotiv Üreticisi BMW 1 Milyon Aracını Geri Çağırdı!

Markanın bu geniş çapta ki çağırma operasyonu içerisinde birçok model yer alıyor. 1 serisi ve 3 serisinin tamamı, X3 modeli, 5 Serisi, X5 ve Z4 modelleri de yer alıyor. Bu araç sahiplerinin 2006 ve 2013 yılları arasında üretilenlere sahip yakından BMW’den geri gelmeleri konusunda çağrı alacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Olası Yangın Riski Sebebiyle Bir Milyon Araç Çağırılıyor!

BMW ayrıca yapılacak olan bu geri çağırma işleminin PCV olarak bilinen pozitif karter havalandırma valfi ısıtıcısının kısa devre yapabilme ihtimalinden dolayı olduğunu aktardı. Bu riski almak istememeleri sebebiyle bu geniş çaplı operasyona başladıkları aktarıldı.

Yapılan açıklama sonrasında bu operasyonun merkez üstünün ABD olduğu da aktarıldı. Çağırılacak araçların 917 bin tanesi ABD’de, 98 bin tanesi Kanada’da ve 18 bin tanesinin Güney Kore’de olacağı da aktarıldı.

BMW’nin bu şimdiye kadar ki tek operasyonu olarak görülmüyor. Bundan önce firma 2017 yılında 740 bin, 2019 yılında 184 bin aracını geri çağırmıştı. Bunun dışında daha yeni modellerin PCV valfı yüzünden geri çağırmaya gerek olmadığı da açıklandı. Operasyonun hızlandırılması için o ülkelere parçaların gelmesinin beklendiği de aktarıldı.

Bu tür geri çağırmalar marka değerinin korunması, markaya olan güvenin artması açısından kritik önem taşıyor. Belki sadece birkaç araçta sorun yaşatacak olan bu valfin değiştirilmesi ile araca ve markaya olan güvenin otomatik olarak artması sağlanıyor.

Sadece BMW değil birçok firma düzenli aralıklarla farklı sebeplerden dolayı bu tür geri çağırma işlemlerini yapıyor. Kimileri hava yastığı, emniyet kemeri, yangın ihtimali nedeniyle yapılıyor. Bunun amacı sürücülerin güvenliklerini firmadan kaynaklanacak bir hata sebebiyle riske girmesinin önüne geçmek olarak görülüyor.

Keşfet