Aralık ayı ticaret verileri, ithalat ve ihracat

Konteynerler 6 Ağustos 2019’da Çin’in Şanghay kentindeki Yangshan limanında oturuyor.

Ali şarkı | Reuters

PEKİN – Cuma günü yayınlanan gümrük verilerine göre, Çin’in ihracatı Aralık ayında beklenenden biraz fazla artarken, ithalat beklenenden düşüktü.

İhracat, bir Reuters anketinin %20’lik artış tahmininden daha fazla, ABD doları cinsinden yıllık %20,9 arttı.

İthalat ABD doları karşısında %19,5 arttı, %26,3 artması beklenmiyor.

Aralık sayısı a Kasım ayından bu yana şiddetli durgunluk İthalat bir önceki yıla göre %31,7 arttığında. Kasım ayında ihracat geçen yıla göre %22 arttı.

Pinpoint Asset Management baş ekonomisti Xie Zhang, “Küresel talep ve birçok gelişmekte olan ülkede artan salgın nedeniyle Çin’in ihracatının ilk çeyrekte güçlü kalmasını bekliyoruz” dedi.

“Şu anda yalnızca güçlü ihracat Çin ekonomisine yardımcı olacak tek itici güç olabilir. Altyapı yatırımlarının önümüzdeki birkaç ay içinde ikinci teşvik olmasını bekliyoruz” dedi.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

ABD ile Çin ticareti artıyor

Tek bir ulus olarak ABD, Çin’in en büyük ticaret ortağıydı. Veriler, yalnızca iki bölgenin, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ve Avrupa Birliği’nin 2021’de Çin ile daha fazla ticaret yaptığını gösteriyor.

Gümrük verilerine göre ABD’ye ihracat yıllık %27,5 artışla 576,11 milyar dolara, ithalat ise %32,7 artışla 179,53 milyar dolara yükseldi.

Bu, Çin’in 2021 için ABD ile olan ticaret fazlasının 396,58 milyar dolar olduğu anlamına geliyor; bu, ABD ile olan ticaret gerilimleri arasında 2018 ve 2019 arasındaki düşüşten bu yana artan bir fazla.

READ  Amerikan Corona virüsü: Covit-19 vakaları tatil planlarından daha fazla artıyor, bulunması zor testler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir