Arizona orman yangını 6.000 dönümlük alan kül oldu; yüzlerce ev tahliye edildi

Arizona'daki yetkililer, hafta sonu boyunca hızla yayılan bir orman yangını yayılmaya devam ederken Flagstaff yakınlarındaki topluluklara tahliye emri verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Arizona orman yangını 6.000 dönümlük alan kül oldu; yüzlerce ev tahliye edildi

Coconino İlçesi Şerif Ofisi, Salı günü Timerline-Fernwood bölgesindeki evleri tahliye etmeye başladığını ve Sinagua Ortaokulunda bir barınak kurulduğunu söyledi.

Flagstaff'ın denetim kurulu başkanı Patrice Horstman düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, 766 hanenin yanı sıra 1.000 hayvanın tahliye edildiğini söyledi.

"Bu, geçmişte yaptığımız gibi, komşuların komşulara yardım etmesi için bir zamandır" dedi ve "İlçe bu çok zor zamanda herkese destek olmak için burada olacak, ancak birlikte, daha önce yaptığımız gibi, birlikteyiz. Bunu atlatmak için hep birlikte burada olmamız gerekiyor."

Coconino Ulusal Ormanı'ndan yapılan açıklamada, Salı günü geç saatlerde Flagstaff'ın 14 mil kuzeydoğusunda bulunan Tünel Yangını, aşırı şiddetli rüzgarlar nedeniyle 6.000 dönümden fazla yandı ve tamamen kontrol altına alınmadı.

Pazar günü çıkan yangın hızla kuzeydoğuya doğru ilerliyor ve ABD Otoyolu 89'a sıçradı. Yetkililerin söylediğine göre, 250'den fazla kişinin tehdit altında olduğu 25 binayı yok ettiği doğrulanan yangına 200'den fazla itfaiyeci ve personel müdahale ediyor.

Yangın yönetim görevlisi True Brown, "Bu yangının kuzeydoğu yönünde ne kadar hızlı ilerlediğini yeterince vurgulayamıyorum ve millet, eğer bir tahliye emri altındalarsa, [I] yangın alanından ayrılmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayamam." Coconino Ulusal Ormanı'nın Flagstaff Ranger Bölgesi, basın toplantısında söyledi.

Bölge korucusu Matt McGrath, Tünel Yangınının yetkililere saat 16.30 sıralarında bildirildiğini açıkladı. Pazar ve nedeni bilinmiyor. Yangını neyin tetiklediğini belirlemek için bir yangın soruşturma ekibi Çarşamba günü gelecek.

Keşfet