Avrupa'da enflasyon %7,5'e yükseldi

Avrupalı ​​istatistik uzmanları Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği bölgesindeki enflasyonun Mart ayında %7,5'e ulaştığını ve Şubat ayına göre yaklaşık iki puan daha yüksek olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Avrupa'da enflasyon %7,5'e yükseldi

Rusya'nın altı haftayı aşkın süredir devam eden Ukrayna işgali ve kıtanın enerji liderine yönelik yaptırımlar küresel boyutta etkisini gösteriyor. Eurostat'tan ekonomistler, enflasyonun önceki ay %5,9 olduğunu söyledi.

"Euro bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında, enerjinin Mart ayında en yüksek yıllık orana (Şubat ayındaki %32 ile karşılaştırıldığında %44,7), ardından gıda, alkol ve tütünün (%4,2 ile karşılaştırıldığında %5) gelmesi bekleniyor. Şubat), enerji dışı sanayi malları (Şubat ayındaki %3,1 ile karşılaştırıldığında %3,4) ve hizmetler (Şubat ayındaki %2,5 ile karşılaştırıldığında %2,7)," dedi.

Dramatik artış, enflasyonun Avrupa Merkez Bankası tarafından belirlenen %2'lik hedef oranın altında %1,3'e ulaştığı bir yıl öncesinin aksine.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu hafta "dost olmayan ülkelerden" doğal gaz satın alan yabancıların Cuma gününden itibaren ruble olarak ödemeleri gerektiğini, aksi takdirde arzlarının kesileceğini açıklamasıyla birlikte Euro Bölgesi için zorluklar devam edecek gibi görünüyor.

Avrupa Birliği, doğalgazının %40'ını Moskova'dan, özellikle boru hatları yoluyla alıyor.

Keşfet