Avustralya, Antarktika'da Gözetim ve Araştırma İçin 778 Milyon Dolar Sözü Verdi

Avustralya Başbakanı Scott Morrison 22 Şubat Salı günü yaptığı açıklamada, Avustralya'nın dron ve helikopter satın almak ve Avustralya'nın ulusal çıkarlarını güçlendirmek için Antarktika'da mobil istasyonlar kurmak için 804 milyon Avustralya dolarının (778,7 milyon ABD Doları) biraz üzerinde harcayacağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Avustralya, Antarktika'da Gözetim ve Araştırma İçin 778 Milyon Dolar Sözü Verdi

Morrison, önümüzdeki 10 yıl içinde kullanılacak olan fonun, Çin'in donmuş kıtadaki varlığını artırmaya çalışırken Avustralya'nın stratejik ve bilimsel yeteneklerini destekleyeceğini söyledi.

Morrison yaptığı açıklamada, "Yatırım yaptığımız para, Doğu Antarktika'nın iç kesimlerinde daha önce hiçbir ülkenin ulaşamadığı bölgeleri keşfetmemizi sağlayacak." Dedi.

Çevre Bakanı Sussan Ley yaptığı açıklamada, fonun Antarktika'nın bilim ve koruma alanı olarak kalmasını ve "çatışmadan arınmış ve sömürüden korunan" bir yer olarak kalmasını sağlayacağını söyledi.

Geçen yıl bir Lowy Enstitüsü raporu, Çin'in Antarktika'dan ekonomik ve potansiyel olarak askeri olarak yararlanmak istediğini ve öncelikle balıkçılık konusunda "giderek daha iddialı" olduğunu söyledi.

Morrison, drone'ların ve diğer gözetleme araçlarının, entegre sensörler ve gerçek zamanlı bilgi besleyen kameralarla bir "Antarktika gözü" kuracağını söyledi. Avustralya'nın buzkıran gemisi Nuyina'dan denize indirilebilecek 550km menzile sahip dört yeni helikopter tedarik edilecek.

Morrison, federal bir seçimden sadece aylar sonra yapılan kamuoyu yoklamalarında geride kalan Avustralya işletmelerinin yerel malzeme tedarikinin faydalarından yararlanmasıyla, yatırımın aynı zamanda evdeki işleri desteklemeye de yardımcı olacağını söyledi.

Avustralya'nın Antarktika operasyonları şu anda Antarktika ve Alt Antarktika'da dört kalıcı araştırma istasyonunu içeriyor.

Kıtanın yaklaşık yüzde 42'si Avustralya tarafından talep ediliyor.

Keşfet