Avustralya'nın Doğusunu Sel Bastı

Doğu Avustralya'da 26 Şubat Cumartesi günü şiddetli sağanak yağışlar onlarca yıldır devam eden sellere neden oldu ve yükselen sular evleri ve yolları sular altında bırakıp arabaları süpürürken bir gecede iki kişi öldü.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Avustralya'nın Doğusunu Sel Bastı

Doğu Queensland eyaletindeki yetkililer, iki kişinin daha kaybolmasıyla selden kaynaklanan toplam ölüm sayısının dörde yükselmesiyle 24 saat içinde 11 acil durum uyarısı yayınladı.

Eyalet polisi ve acil servisler bakanı Mark Ryan, "Queensland'in güneydoğusundaki bazı bölgelerde, bu, birkaç on yıl içinde görecekleri en büyük olay" diye uyardı.

"Ve yağmur durmadı - aslında yoğunlaştığı bazı kısımlar var." Avustralya medyasında yayınlanan görüntüler, sularla çevrili evleri, kesilen yolları, göle dönüştürülmüş arazi alanlarını ve hızlı akan bir nehirde yüzen büyük bir beton iskele yığınını gösterdi.

Eyalet polisi afet koordinatörü Steve Gollschewski, sular altında kalan bir aileyi kurtarmak için yola çıkan dört acil servis çalışanının arabasını su kaptığını söyledi.

Gollschewski düzenlediği basın toplantısında, "Seyahat ettikleri araç yoldan çıkarak sel sularına kapıldı. Üç üyemiz kurtarıldı. Bu üyelerden biri öldü" dedi.

Başka bir yerde, görünüşe göre sele kapıldıktan sonra başka bir adamın cesedi bir gecede bulundu, diye ekledi.

Queensland polisi, kayıp olduğu bildirilen iki kişiyi daha aradıklarını söyledi.
'Hayatı tehdit ediyor'

Yetkililer, acil servislerin güneydoğu Queensland'de 24 saat içinde 1.800'den fazla yardım çağrısına yanıt verdiğini söyledi.

Cumartesi sabahı itibariyle 250'den fazla kişi tahliye merkezlerindeydi ve bölgede 7.700'den fazla elektrik kesintisi yaşandı.

Ulusal yayın kuruluşu ABC'ye konuşan Gympie Belediye Başkanı Glen Hartwig, Queensland kasabası Gympie'nin Mary Nehri yükselirken "çok fazla suyla" karşı karşıya olduğunu söyledi.

Hartwig, kasabadaki Royal Hotel'de "denizaltı veya şnorkel olmadan bir bira içmeyeceksiniz" dedi.

"Tavandan tabana ve bazı bölgelerde çatının üzerinde."

Kıdemli Queensland meteoroloğu David Grant, eyaletin bazı bölgelerindeki yağışların onlarca yıl öncesine ait rekorları aştığını söyledi.

Hava durumu sistemi beklenenden daha yavaş hareket ettiğinden Pazar günü daha fazla yağmur öngördü.

Bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Artık tehlikeli ve yaşamı tehdit eden ani sel riski ve hatta yerel toprak kaymaları potansiyeli artacak" dedi.

Şiddetli yağmur eyalet başkenti Brisbane'i de vurdu.

Grant, "Aslında sadece Brisbane için bir günde bir aylık yağış düşüşünü gördük" dedi.

Keşfet