Biden, füze denemelerinin ardından Kuzey Kore’nin silah programına ilk yaptırımları uyguladı

Füze, devlet medyasının 11 Ocak 2022’de Kuzey Kore’de açıklanmayan bir yerde hipersonik bir füze testi olduğunu bildiren bir haber sırasında fırlatıldı, bu fotoğraf Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA) tarafından 12 Ocak 2022’de yayınlandı. REUTERS aracılığıyla KCNA

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

WASHINGTON, 12 Ocak (Reuters) – Biden yönetimi, Kuzey Kore’nin son iki hafta içinde ateşlediği bir dizi füzenin ardından Çarşamba gününden bu yana Kuzey Kore’nin silah programlarına yaptırım uyguluyor.

Yaptırımlar, bir Rus ve bir Rus şirketi olan Washington ile birlikte altı Kuzey Koreliyi, Rusya ve Çin’den projeler için malzeme satın almaktan sorumlu olduklarını söyledi.

ABD Hazinesi, hareketin Kuzey Kore’nin planlarını ilerletmesini ve silah teknolojisini genişletme çabalarını önlemeyi amaçladığını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Amerika Birleşik Devletleri, bu kişilerden beşinin, 15 üyeli Kuzey Kore yaptırımlar panelinin oybirliğiyle onayını gerektiren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından gözaltı listesine alınmasını önerdi. daha fazla oku

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, geçen yıl Ocak ayında göreve başlamasından bu yana Pyongyang’ı atom bombalarını ve füzelerini düşürmeye ikna etme girişimlerinde başarısız oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nate Price, ABD’nin Kuzey Kore ile diplomasi sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi.

Düzenli bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Son günlerde gördüklerimiz … sadece ilerlemek istiyorsak bu diyaloga girmemiz gerektiğine olan inancımızın altını çiziyor.”

Hazine Bakanlığı, Eylül ayından bu yana her biri BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden altı Kuzey Kore füzesinin fırlatılmasının ardından yaptırımlar uyguladı.

Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Müsteşar Yardımcısı Brian Nelson, önlemlerin “Kuzey Kore’nin yabancı elçilerini yasadışı silah satın almak için kullanmaya devam etmeyi” hedeflediğini söyledi.

READ  İngiltere'nin Muhafazakarları, Boris Johnson'ı yenerek 'güvenli' yerlerini kaybetti

Nelson yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin son lansmanlarının “uluslararası toplumun diplomasi ve nükleer silahsızlanma çağrılarına rağmen ambargolu planları sürdürmeye devam ettiğinin bir başka kanıtı” olduğunu söyledi.

Rusya merkezli Kuzey Kore’den Cho Myong Hyun, Rus uyruklu Roman Anatolyevich Allar ve Rus firması Barzek LLC, Dışişleri Bakanlığı tarafından “kitle imha silahlarının veya dağıtım araçlarının yayılmasına maddi katkıda bulunan faaliyetler veya işlemler” nedeniyle görevlendirildi.

Vladivostok’un Kuzey Kore İkinci Doğa Bilimleri Akademisi’nin (SANS) bir temsilcisi olan Choe Myong Hyon, Rusya’dan telekomünikasyon ekipmanı tedarik etmek için çalıştığını söyledi.

SANS’a bağlı kuruluşların Çin merkezli dört Kuzey Koreli temsilcisi – Sim Kwang Chok, Kim Chang Han, Kang Sol Haq ve Pyongyang Kwang Sol – ve bir başka Rus merkezli Kuzey Koreli O Yong Ho da hedef alındı.

Hazine, Talian merkezli Sim Kwang Chok, çelik alaşımları ve Kim Chang Han, Shenyang, yazılım ve kimyasalların satın alınması üzerinde çalıştığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken yaptığı açıklamada, en azından 2016 yılları arasında, Porsche LLC’nin direktörü Olar Yong Ho ve şirket geliştirme, alarm, Kevlar Nool ve Aramid de dahil olmak üzere balistik füze uygulamaları da dahil olmak üzere bir dizi ürünü satın almak için çalışıyor. ve 2021. Fiber, gazyağı, bilyalı rulmanlar ve hassas freze makineleri.

roket yakıtı bileşikleri

Plinken, Aller’in O Yong Ho’ya katı roket yakıtı bileşikleri oluşturma talimatlarını da sağladığını söyledi.

Açıklamada, “O Yong Ho, Roman Anatolyevich Alar ve Parsek LLC arasındaki tedarik ve dağıtım ilişkisi, DPRK’nın füze programı için füze olarak kullanılabilen malzeme ve teknolojinin önemli bir kaynağıdır” dedi.

Ayrıca, O Yong Ho’nun aramid elyafı, paslanmaz çelik borular ve bilyalı rulmanlar dahil olmak üzere, adı belirtilmeyen “üçüncü ülkelerden” mal tedarik etmek için çalıştığını söyledi.

READ  Juicy Smolett'in Jüri Üyesi, Juicy Smolet'in Mühürlü Olduğunu Açıklıyor

Kuzey Kore’nin BM misyonu, Çin’in Rusya ve Washington’daki büyükelçilikleri ve Rus ajansı yorum taleplerine yanıt vermedi.

Kuzey Kore medyası Salı günü, Başkan Kim Jong Un’un bir hafta içinde ikinci kez bir hipersonik füze testini gözlemlediğini ve Yeni Yıl konuşmasında orduyu en son teknolojiyle yükseltme sözü verdiğini bildirdi. daha fazla oku

Arnavutluk, Fransa, İrlanda, Japonya ve Birleşik Krallık, ABD’nin Birleşmiş Milletler misyonundan sadece saatler sonra Salı günü teste geldi ve geçen hafta fırlatmayı kınadı ve BM’yi yaptırım yükümlülüklerini uygulamaya çağırdı. Ülkelere seslendi. daha fazla oku

BM kararları, balistik füze ve nükleer silah denemeleri nedeniyle Kuzey Kore’ye yaptırım uyguluyor.

Eşi görülmemiş katılımına rağmen Kim’i nükleer programını geri çekmeye ikna edemeyen eski bir Trump yönetimi yaptırım uzmanı olan Anthony Ruggiero, yeni yaptırımları “iyi bir başlangıç” olarak nitelendirdi.

Ancak, sayılarının Obama rejimini yenmek için yeterli olmadığını kabul etti.

Neden hiçbir Çinli kişi veya kuruluşun hedef alınmadığı veya özellikle Çin ve Rusya’nın yaptırım uygulamak için yeterince şey yapıp yapmadığı sorulduğunda, Price yanıt vermedi, ancak tüm BM ülkelerinin bunu yapmasının önemini vurguladı: “Tabii ki yapmadık. Hepsini gördüm. “”

Çarşamba günkü operasyonlar, hedeflenenlerin ABD’ye ait varlıklarını donduruyor ve onlarla tüm faaliyetleri yasaklıyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

David Brunstrom ve Chris Gallagher tarafından bildirildi; Simon Lewis ve Michael Nichols’un Ek Raporu; Düzenleme Jonathan Odyssey, Howard Collar ve Grant McCauley

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir