Bilim adamları, 3800 yıl önce Dünya'yı vuran süper depremin 9,000 km genişliğinde tsunamiyi tetiklediğini söylüyor

Yeni bir araştırma, yaklaşık 3800 yıl önce Şili kıyılarında 9,5 büyüklüğündeki eski bir süper depremi vurdu ve Yeni Zelanda'nın her yerinde hissedilen 9,000 kilometre genişliğindeki tsunamiyi tetikledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bilim adamları, 3800 yıl önce Dünya'yı vuran süper depremin 9,000 km genişliğinde tsunamiyi tetiklediğini söylüyor

Science Alert'e göre bilim adamları, kuzey Şili'de meydana geldiğine inanılan depremin o kadar güçlü olduğunu ve arazi yapılarını gerçekten yükselttiğini ve insanları 1000 yıl boyunca saklanmaya gönderdiğini söyledi.

Daha önce, Güney Şili'deki 1960 depreminin en büyüğü olduğuna inanılıyordu. 9,5 büyüklüğündeki bu deprem, iki milyon insanı evsiz bıraktı, en az 3.000 kişiyi yaraladı ve yaklaşık 1.655 kişiyi öldürdü.

Çalışma, Şili Üniversitesi'nden Profesör Diego Salazar tarafından yürütüldü ve geçen hafta Science Advances'te yayınlandı.

Southampton Üniversitesi'nden Profesör James Goff, araştırmanın yazarlarından biri olan Profesör James Goff, "Sırf yeterince uzun bir kopuş alamadığınız için ülkenin kuzeyinde bu büyüklükte bir olayın olamayacağı düşünülmüştü" dedi. ScienceAlert'e göre çalışma.

"Fakat şu anda Atacama Çölü kıyısının hemen dışında yaklaşık bin kilometre uzunluğunda ve çok büyük bir kopma olduğuna dair kanıt bulduk" diye devam etti.

Bilim adamları, deprem nedeniyle levhaların muazzam şekilde kırılmasının, kuzey Şili kıyı şeridinin yükselmesine ve büyük bir tsunami oluşturmasına neden olduğunu iddia etti.

Hipotezlerini Atacama Çölü'nde genellikle denizde bulunan deniz tortullarını ve böcekleri bulduktan sonra kurdular.

Goff, "Atacama Çölü, dünyanın en kurak, en düşmanca ortamlarından biridir ve orada tsunami kanıtı bulmak her zaman zor olmuştur" dedi.

"Ancak, iç kısımlara atılmadan önce denizde sessizce yaşayacak olan deniz tortullarına ve birçok hayvana dair kanıtlar bulduk. Ve tüm bunları çok yükseklerde ve iç kısımda uzun bir yol bulduk, bu yüzden onları oraya koyan bir fırtına olamazdı” diye ekledi.

Araştırmacılar, bulgularının Pasifik bölgesindeki deprem ve tsunami tehlikelerini ve bir dahaki sefere böyle bir süper deprem olduğunda etkilerin ne kadar şiddetli olacağını anlamada yardımcı olacağına inanıyorlar.

"Bunun Şili'deki insanlar üzerinde büyük bir etkisi olsa da, 3800 yıl önce tsunamiden darbe aldıklarında Güney Pasifik adaları ıssızdı. Ancak şu anda hepsi iyi nüfuslu ve birçoğu popüler turistik yerler, bu nedenle bir dahaki sefere böyle bir olay meydana geldiğinde, bu bulgulardan ders almadıkça sonuçları felaket olabilir.” Goff bitirdi.

Keşfet