Binlerce, On Yıllardır En Kötü Avustralya Sellerini Tahliye Ediyor

On binlerce kişiye Salı gününe kadar evlerini boşaltmaları emredildi ve Avustralya'nın güneydoğu kıyılarının bazı bölümleri on yıllardır görülen en kötü sel felaketi nedeniyle sular altında kalırken çok daha fazlasına kaçmaya hazırlanmaları söylendi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Binlerce, On Yıllardır En Kötü Avustralya Sellerini Tahliye Ediyor

Kuzey New South Wales eyaletinin Lismore kasabasında, bazıları evcil hayvanlarıyla birlikte çok sayıda sakin, son günlerde hızla yükselen bir nehir tarafından çatılarında mahsur kaldı ve onlarca araba yakındaki bir kasabadaki bir köprüde mahsur kaldı. Woodburn Pazartesi gecesi köprünün her iki yaklaşımı da sular altında kaldı.

Yetkililer, Salı günü erken saatlerde köprüden 50 kadar kişinin kurtarıldığını söyledi.

Woodburn Eyalet Acil Servis Komutanı Ashley Slapp, Australian Broadcasting Corp.'a verdiği demeçte, "Onları karanlıkta indirecek hiçbir yeteneğimiz yoktu, bu yüzden sığınakta olduklarından emin olmak zorundaydık ve bu sabah içeri girip hepsini çıkardık," dedi.

Sel suları, 2011'de yüzyılda bir olarak tanımlanan olaydan bu yana bölgedeki en büyük felakette Queensland eyaletinden güneye Yeni Güney Galler'e doğru ilerliyor.

Yeni Güney Galler Başbakanı Dominic Perrottet, Salı gününe kadar eyaletinde 1.000 kişinin kurtarıldığını ve yetkililere 6.000'den fazla yardım çağrısı yapıldığını söyledi.

Perrottet, 40 bin kişiye tahliye emri verildiğini, 300 bin kişinin de tahliye uyarısı aldığını söyledi.

Perrottet Sydney'de gazetecilere verdiği demeçte, "Herkesin güvenliğini sağlamak ve eyaletimizin karşısındaki bu toplulukları mümkün olduğunca çabuk ayağa kaldırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız."

Hükümet meteorologu Jonathan Howe, kuzey Yeni Güney Galler ve güney Queensland'deki son yağış miktarını "astronomik" olarak nitelendirdi.

Son felaketten ölenlerin sayısı, Queensland'deki tüm ölümlerle birlikte sekizde kaldı. En son ölüm, Pazartesi günü Gold Coast şehrinde bir arabada sel suyunda mahsur kalan bir adamdı.

Queensland Polis Komiseri Katarina Carroll, acil servislerin Cumartesi günü eyalet başkenti Brisbane'de demirli yatından şişmiş bir nehre düşen 70 yaşlarındaki bir adam ve aracıyla birlikte kaybolan 76 yaşındaki bir adam için ciddi endişeler taşıdığını söyledi. Pazar günü Brisbane'in kuzeybatısında sel suları.

Olağanüstü yağış, Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin bu hafta, Avustralya'nın büyük bir bölümünün yağışlarının %20'sini kaybettiğini ve ülkenin yangın riskinin sadece birkaç yıl önce geliştirilen en kötü senaryoların ötesine geçtiğini bildirmesiyle geliyor.

Avustralya'nın rekor düzeydeki en sıcak ve en kurak yılı, güneydoğu Avustralya'da yıkıcı orman yangınlarıyla sona eren 2019 oldu. Yangınlar doğrudan 33 kişiyi öldürdü ve başka bir 400 kişi dumandan öldü.

Yangınlar ayrıca 3.000'den fazla evi yok etti ve 19 milyon hektar (47 milyon dönüm) tarım arazisini ve ormanı yerle bir etti.

Ancak iki La Nina hava durumu modeli o zamandan beri aynı bölgelere ortalamanın üzerinde yağış getirdi.

Keşfet