BM, Ukrayna'daki olası Rus savaş suçlarını araştırmak için bir komisyon kurdu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Çarşamba günü, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde işlediği savaş suçlarını araştırmak üzere bir komisyon atadı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
BM, Ukrayna'daki olası Rus savaş suçlarını araştırmak için bir komisyon kurdu

Üç kişilik kurul, komisyonun bağımsız bir iç komisyon kurulması lehine 49'a 1 oyla oy vermesinin ardından Rusya'nın Ukrayna'da işlediği herhangi bir savaş suçunun "gerçeklerini, koşullarını ve temel nedenlerini belirlemek" için bir yıllık bir başlangıç ​​dönemi için atandı.

Ek olarak, panelden "cinsiyet boyutu da dahil olmak üzere bu tür ihlal ve suistimallerin kanıtlarını toplaması, birleştirmesi ve analiz etmesi ve tüm bilgi belgelerini ve kanıtları sistematik olarak kaydetmesi ve saklaması" istenecektir.

Panele, daha önce Norveç Yüksek Mahkemesi'nde yargıç olarak görev yapan ve Ruanda'daki soykırım faillerini yargılayan uluslararası ceza mahkemesinin başkanı olan Erik Mose; Bosna'da insan hakları ombudsmanı olan Jasminka Dzumhur; ve Kolombiya'dan uluslararası kuruluşlara adalet konularında kıdemli danışman olan Pablo de Greiff.

Panelin duyurusu, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin bu ayın başlarında, mevcut savaştan 2013'e kadar uzanan potansiyel savaş suçları hakkında kendi soruşturmasını başlatmasının ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın geçen hafta "Rusya silahlı kuvvetleri üyelerinin suç işlediklerini" değerlendirdiğini duyurmasının ardından geldi. Ukrayna'da savaş suçları."

BM insan hakları şefi Michelle Bachelet Çarşamba günü İnsan Hakları Konseyi'ne yaptığı açıklamada, işgalin başlamasından bu yana en az 1.189 sivilin öldürüldüğünü ve 10 milyondan fazla Ukraynalının yerinden edildiğini söyledi.

Bachelet, "Ukrayna halkının terörü ve ıstırabı elle tutulur ve dünya çapında hissediliyor" dedi. "Savaşın durmasını ve barışa, güvenliğe ve insan onuruna geri dönmesini istediler."

The New York Times ve CNN'in haberine göre, The New York Times ve CNN, Rus müzakerecilerin Salı günü İstanbul'daki görüşmelerde "askeri faaliyetleri azaltacaklarını" söylemelerinin ardından, Rusya'nın Kiev ve Çernihiv'de Perşembe günü saat 1'e kadar bombardımana ve ara sıra hafif silah ateşine devam etmesiyle birlikte komisyonun atanması geldi. iki şehirde.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Çarşamba gecesi Rusya ile müzakerelerin "sadece kelimeler" olduğunu söylediği gibi, Rusya'nın Ukrayna ve Batı'dan verdiği sözlere yönelik şüpheler arasında devam eden saldırılar geldi.

Rus birliklerinin Kiev ve Çernihiv'den geri çekildiği ve işgalcilerin bu bölgelerdeki faaliyetlerinin azaltıldığına dair başka sözler de var" dedi. "Bu bir geri çekilme değil, onları geri iten savunucularımızın çalışmalarının sonucudur."

Çarşamba günü Washington DC'yi ziyaret eden Ukraynalı milletvekillerinden oluşan bir heyet, Rusya'nın müzakereleri güçlerinin yeniden gruplaşmasına ve yeniden strateji oluşturmasına izin vermek için bir "sis perdesi" olarak kullandığını iddia etti.

Ukrayna Parlamentosu'nun Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne Entegrasyonu Komitesi'ne başkanlık eden Ivanna Klympush-Tisintsadze, "Şu anda, bu barış müzakereleri gerçek müzakerelerden uzak" dedi.

Keşfet