Boston Maratonu, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya'dan gelen koşucuları yasakladı

Organizasyon kuruluşu, Rusya ve Beyaz Rusya'dan gelen koşucuların bu yılki Boston Maratonu'nda yarışmalarının yasaklandığını ve Ukrayna'daki savaş nedeniyle iki ülkeden sporcuları yasaklayan en son spor etkinliği olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Boston Maratonu, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya'dan gelen koşucuları yasakladı

Boston Atletizm Birliği Çarşamba günü yasağın, her iki ülkede de ikamet eden ve 18 Nisan'da yapılması planlanan 2022 Boston Maratonu'nda yarışmaya kabul edilen Rus ve Belarus vatandaşlarına uygulandığını söyledi.

Her iki ülkede de ikamet etmeyen Rus ve Belaruslu koşucular ikonik yarışmaya katılabilir, ancak her iki ilçenin bayrağı altında koşamazlar, yasaktan kaç sporcunun etkileneceğini belirtmeden.

B.A.A, "Dünyadaki pek çok kişi gibi biz de Ukrayna'daki haberlerden gördüklerimiz ve öğrendiklerimiz karşısında dehşete düştük ve çileden çıktık" dedi. Başkan ve CEO Tom Grilk yaptığı açıklamada. "Koşmanın küresel bir spor olduğuna inanıyoruz ve bu nedenle Ukrayna halkına desteğimizi göstermek için elimizden geleni yapmalıyız."

Rusya, Beyaz Rusya'nın desteğiyle 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etti ve Birleşmiş Milletler verilerine göre 1.563 Ukraynalı sivilin ölümüyle ve 2.213 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bir savaşın fitilini ateşledi.

Savaşın başlamasından bu yana, 4,3 milyon Ukraynalı, ülkenin 44 milyonluk nüfusunun dörtte birini temsil eden 7,1 milyon ülke içinde yerinden edilmiş başka bir ülke ile ülkelerinden kaçmak zorunda kaldı.

Dünya liderleri Rusya'yı savaş suçları işlemekle suçladı, hatta bazıları bunun soykırım anlamına geldiğini belirtti.

Buna karşılık, Rusya ve Beyaz Rusya'ya yaptırımlar uygulandı ve spor etkinlikleri onları demokratik dünyadan izole etmek amacıyla rekabetten men etti.

İşgal, Rusya'nın 2014 Soçi Kış Oyunları sırasında devlet destekli bir doping programını askıya aldığı için tarafsız bir bayrak altında yarıştığı Pekin Kış Olimpiyat Oyunları'nın sona ermesinden günler sonra başladı.

İşgal başladıktan sonra, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Yürütme Kurulu, Rusya ve Beyaz Rusya için planlanan tüm uluslararası federasyon spor etkinliklerinin yeniden yerleşiminin iptali için çağrıda bulundu ve birçoğu da aynı şeyi yapıyor.

Sporcuları da 4-13 Mart tarihleri ​​arasında düzenlenen etkinliğin arifesinde Paralimpik olimpiyatlarından men edildi.

Futbolun uluslararası yönetim organı FIFA, Avrupalı ​​mevkidaşı ile birlikte tüm Rus milli takımlarını süresiz olarak askıya aldı ve Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu benzer şekilde tüm Rus ve Belarus milli takımlarını ve kulüplerini rekabetten uzaklaştırırken, 2023 IIHF Dünya Gençler Şampiyonası'na ev sahipliği yapma haklarını Rusya'dan geri çekti. .

Dünya Taekwondo Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onursal kara kuşağını iptal ederken ve Uluslararası Jude Federasyonu onun onursal başkanı statüsünü askıya alırken, diğer birçok spor kuruluşu da benzer eylemlerde bulundu.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, B.A.A. yarışlarının ve etkinliklerinin bir sonraki duyuruya kadar ülke bağlantısını veya Rusya veya Beyaz Rusya bayrağını tanımayacağını söyledi.

Atletizm derneği, "BAA, federal ve uluslararası yaptırımların getirdiği kısıtlamalar dahilinde, Rusya veya Belarus'tan artık katılamayacak olan sporculara geri ödeme yapmak için makul girişimlerde bulunacaktır." Dedi. "BAA, 126. Boston Maratonu veya 2022 B.A.A. 5k'ye kayıtlı olan ve geri ödeme veya gelecek bir yıla erteleme seçeneği ile rekabet edemeyen Ukraynalılara sağlayacaktır."

Keşfet