Bu Meyvenin Faydaları Saymakla Bitmiyor! Çok Az Kişi Biliyor!

Antik Yunan'da çeşitli rahatsızlıklara ilaç olarak kullanılan kapari, günümüzde hala önemli bir şifa kaynağıdır. Genellikle kapari olarak bilinen gebre otu, doğada kendiliğinden gelişen dikenli bir bitki türüdür. Merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bu Meyvenin Faydaları Saymakla Bitmiyor! Çok Az Kişi Biliyor!

Ege'de daha yaygın olarak üretilen kapari, tomurcukken de yenebilir ve bu meyve doğada doğal olarak yetişir. Kapari, 200 yıla kadar yaşayabilen kısa bir toprak bitkisidir. Gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan bu meyve, kozmetikte de kullanılmaktadır.

Kaparinin faydaları nelerdir?

Kapari, flavonoid içeriği nedeniyle önemli bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki tüm serbest radikalleri idrar yoluyla atar ve ödem oluşmasını engeller. Ayrıca yüksek lif içeriği nedeniyle mide problemlerini önler ve kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle turşusu tüketildiğinde uzun süreli tokluk hissi sağlamasının yanı sıra vücudun aktif kalması için enerji de verir. Ayrıca kapari, kronik yorgunluk sendromu geliştirme şansını azaltır. Kalsiyum ve magnezyum içeren bu meyve kemik ve diş oluşumuna yardımcı olur. Onların büyümesini desteklerken aynı zamanda daha güçlü olmalarına yardımcı olur. İnsanlar yaşlandıkça daha yaygın olan büyük hastalıkların tehlikesini en aza indirmede de vücuda yardımcı olur. Akciğerlerin ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle karaciğer yağlanmasını önleyerek bölgesel kilo ve cilt sağlığına da fayda sağlar.

kapari-receli-nasil-yapilir.jpg

Kapari nasıl tüketilir?

Taze olanlar önce tuzlu suda, sonra sirkeli suda bekletilir ve turşu yapılır. Ayrıca meyve olmadan tomurcuk hali de turşu yapılabilir. Genellikle pizzanın üzerindeki malzemelerle birlikte yer alır. Geleneksel olarak balık, beyaz et ve kırmızı et ile servis edilebilir. Soğuk aylarda yapılan domates soslarının lezzetini arttırmak için de kullanılır. Kapari, harika yemeklere lezzet katmak için son derece faydalı bir meyvedir. Kapari, bir yemeğin lezzetini arttırmak için her zaman kullanılabilir. En basit ve işlevsel olmayan tariflere bile kapari ekleyerek onları lezzetli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz. Kapari meyvesinin faydaları bilindiği gibi bununla da bitmiyor. Kapari başka yemeklerle de kullanılabilir. Kaparili Somon, kek, kaparili makarna sosu, kaparili mantar gibi çeşitli yemeklere eklendiğinde yemekleri hem lezzetli hem de sağlıklı hale getirir.

thumbs-b-c-9ed133799a033104f04c2b518f444ea9-1.jpg

Keşfet