Bundesbank, Rus gaz ambargosunun Almanya'ya neredeyse 190 milyar dolara mal olacağını söyledi

22 Nisan Cuma günü Bundesbank, Avrupa Birliği'nin Rusya'dan doğalgaz ithalatına yönelik yasağının Almanya'ya neredeyse 1,95 milyar dolara mal olacağı konusunda uyardı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Bundesbank, Rus gaz ambargosunun Almanya'ya neredeyse 190 milyar dolara mal olacağını söyledi

Almanya'nın en güçlü bankası, Rus doğalgaz ambargosunun ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasını (GSYİH) yüzde 5 oranında azaltacağını söyledi.

Bu, enerji fiyatlarında artışa yol açacak, enflasyonu artıracak ve on yılların en derin durgunluklarından birini tetikleyecektir.

Bundesbank, endüstriyel tüketicilerin yılın dörtte üçünde Rus gazını bir alternatifle değiştirmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, ülkenin "mümkün olduğunca hızlı" hareket ettiğini söyledi.

Rusya'dan tüm enerji ithalatını durdurmaya hazırız, bu sadece an meselesi" dedi.

BBC'ye verdiği demeçte, "Sonuçta Putin ile daha fazla iş yapmak istemiyoruz" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Almanya'nın Rusya'ya yaptığı enerji ödemelerini "kan parası" olarak nitelendirerek eleştirmesinin ardından, "Sabırlı olmalıyız" dedi.

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti, Şansölye Olaf Scholz'u Rusya'ya karşı fazla hoşgörülü olmakla suçladı.

Onu Ukrayna'ya ağır silah teslimatlarına ayak uydurmakla suçladı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı daha sert önlemler almasını istedi.

Buna karşılık Scholz, haftalık Alman Spiegel gazetesine verdiği röportajda, "çarpıtılmış ve iftira niteliğinde tasvirin" kendisini rahatsız ettiğini ve Bundeswehr stoklarından Ukrayna'ya silah gönderme potansiyelinin "büyük ölçüde tükendiğini" söyledi.

Ona göre, merkez sol Sosyal Demokratlar "Batı ve transatlantik ittifakına bağlıydı".

"Hala mevcut olanlar kesinlikle teslim edilecek." Topçu mühimmatından ve tanksavar silahlarından bahsediyordu.

Bu arada Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu zırhlı araçlar ve diğer silahlar konusunda bizim için tabu yok" dedi.

Keşfet