Canan Karatay Sağlıklı Zannettiğimiz Ürün Hakkında Açıklama Yaptı! Alkolden Farkı Yok!

Canan Karatay, sağlıklı olduğuna inanarak kahvaltıda içtiğimiz meyve suyuna karşı uyarıda bulundu. Tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Canan Karatay Sağlıklı Zannettiğimiz Ürün Hakkında Açıklama Yaptı! Alkolden Farkı Yok!

Canan Karatay, sağlıkla ilgili önemli uyarılar yapmaya devam ediyor. Canan Karatay'ın iddiaları her zaman bilim tarafından destekleniyor. Canan Karatay'ın meyve suları ile ilgili açıklaması bugün yeniden gündeme geldi. Prof. Dr. Canan Karatay, C vitamininin sadece meyve sularında bulunmadığını belirterek, bunun tam bir yalan olduğunu söyledi. Ayrıca meyve suyunu alkol kullanımına da benzetti.

Canan Karatay’ı doğrulayan kaynaklar da mevcut

Canan Karatay'ın sözleri kaynaklar tarafından doğrulandı. Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık'ın açıklamaları TRT Haber'in internet sitesinde yayınlandı. Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık da Canan Karatay gibi hazır meyve sularının tehlikeleri konusunda uyardı. Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık açıklamasında, meyve suları ve asitli içeceklerin aşırı tüketimi vücudun çok fazla şeker emmesine neden olduğunu söyledi. Ayrıca bu durumun kan şekeri seviyelerini yükselttiğini, diyabet ve obeziteyi daha olası hale getirdiğini iddia ediyor. Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık’a göre hazır meyve sularının fazla tüketilmesi eklem rahatsızlıklarına, böbrek, göz, kalp ve damar hastalıklarına da neden olabiliyor. Canan Karatay'ın açıklamaları göründüğü üzere boşa değil. Birçok beslenme uzmanı, önceden hazırlanmış meyve suları satın almak yerine evde hazırlamayı veya meyveyi bütün olarak yemeyi öneriyor.

Canan Karatay

Canan Karatay, 2 Mart 1943'te Elazığ'da doğdu. Türk hekim, Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü, eski İstanbul Bilim Üniversitesi Rektörü, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları öğretim üyesi, kalp ve iç hastalıkları uzmanıdır. Lise eğitimini 1961 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Karatay, 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği'nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı. 1972-1974 yılları arasında aldığı İngiliz Hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center'da kardiyoloji uzmanlık eğitimine başladı. 1974-1976 yılları arasında ise İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği'nde baş asistan olarak çalıştı. Karatay halen Florence Nightingale Hastanesi’nde görevine devam etmektedir. Ayrıca Canan Karatay, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde Fahri Öğretim Üyesi olan ve bölümün kurucularından Ali Karatay ile evlidir.

Keşfet