Çin, sıfır Covid stratejisinden çıkacak mı? En iyi bilim adamı, 'sonsuza kadar değişmeden kalamayacağını' söylüyor

Üst düzey Çinli bilim adamı Zeng Guang, Çin liderliğinin sıfır Covid stratejisini yeniden düşündüğüne dair olası bir işaret olarak, Pekin'in Covid-19'a karşı stratejisinin "sonsuza kadar değişmeden kalamayacağını" söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Çin, sıfır Covid stratejisinden çıkacak mı? En iyi bilim adamı, 'sonsuza kadar değişmeden kalamayacağını' söylüyor

Tolere edilebilir ölüm ve hastalık oranlarında "virüsle birlikte yaşamak insanlığın uzun vadeli hedefidir" diye ekledi.

Çin'i dünyanın geri kalanıyla rekabete sokmaktan başka ve bu politika giderek artan bir ekonomik bedel gerektiriyor.

Zeng, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin eski baş bilim adamı ve ülkenin ilk Covid yanıtının arkasındaki uzmanlardan biridir.

Zeng, Çin'in yaklaşımının birçok Batılı ülkenin yaşadığı yaygın enfeksiyon kaosunu önlemiş olsa da, düşük enfeksiyon oranının artık çok daha az insan doğal bağışıklık oluşturduğu için "yumuşak bir nokta" olduğunu söyledi.

Batılı ülkelerin şimdi virüsle nasıl yaşayacaklarını keşfetme konusunda "övgüye değer bir cesaret" sergilediklerini ve Çin'in "küresel pandeminin zirvesinde ülkenin kapılarını açmaya hala gerek yokken" "gözlemlemesi ve öğrenmesi" gerektiğini söyledi.

Zeng, "Yakın gelecekte, doğru zamanda, virüsle Çin tarzı bir arada yaşamanın yol haritası sunulmalı" dedi.

Onun yorumları, Çin halkına düşük enfeksiyon oranlarını yaklaşımının üstünlüğünün bir işareti olarak lanse eden Çin hükümetindeki bir yetkili için alışılmadık.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nda uzman salgın önleme grubu başkanı Liang Wannian, "1.4 milyar nüfuslu büyük bir ülke için, ülkemizin önleme ve kontrolünün maliyet etkinliğinin son derece yüksek olduğu söylenmelidir." Dedi.

Uluslararası Para Fonu'nun genel müdürü Kristalina Georgieva, geçen hafta Çin'i yaklaşımını "yeniden değerlendirmeye" çağırdı ve artık hem Çin hem de küresel ekonomiler üzerinde bir "yük" haline geldiğini söyledi.

Ancak Çin, savunmasını düşürmenin maliyetinin, özellikle daha geniş kapsamlı gelişimini geciktiren bir sağlık sistemi ile daha da yüksek olabileceğinden endişe ediyor.

Ayrıca, özellikle yabancı aşıları ithal etmeyi reddettiği için yeni varyant riskine karşı da temkinli. Araştırmalar, Çin'in aşılarının Omicron'a karşı daha az etkili olduğunu ve henüz kendi mRNA versiyonunu piyasaya sürmediğini gösteriyor.

Avustralya, Perth'deki Curtin Nüfus Sağlığı Okulu'nda uluslararası sağlık profesörü Jaya Dantas, "Geniş bir nüfus ve yüksek yoğunluklu hükümet, virüsün yayılmasına yönelik etkiler konusunda haklı olarak endişe duyuyor" dedi.

Resmi verilere göre, Çin'de 2020 sonunda 4,7 milyon kayıtlı hemşire veya 1000 kişi başına 3,35 kişi vardı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nde baş epidemiyolog Wu Zunyou, "sinsi" Omicron'un daha az ölümcül olduğu kanıtlansa bile mutlak ölüm sayısında bir artışa yol açabileceği ve Çin'in sabırlı olması gerektiği konusunda uyardı.

Beijing News ile bir hafta sonu röportajında, "Çin'in tıbbi kapasitesi ve standartları İngiltere veya ABD kadar iyi değil, ancak Çin'in koronavirüs önleme ve kontrolünün sonuçları çok, çok daha üstün" dedi.

'Erken iyimserlik'

Çin sağlık uyarılarını artırdı ve vatandaşları Omicron'un 'gripten daha ciddi olmadığı' iddialarını görmezden gelmeye ve uyanık olmaya çağırdı.

Çarşamba günü, resmi People's Daily tarafından yayınlanan Global Times, denizaşırı medyaya Çin'in politikalarıyla "alay ettikleri" için hayat kurtardıklarını söyleyerek saldırdı.

Dış eleştirilerin "pandeminin sona ermesiyle ilgili asılsız veya erken iyimserliğe dayandığı" belirtildi.

Çin'deki ve denizaşırı ülkelerdeki uzmanlar da Omicron'un pandeminin son aşamasını temsil ettiği umuduna şüpheyle yaklaşıyor.

New South Wales Üniversitesi Kirby Enstitüsü Biyogüvenlik Araştırma Programı başkanı Raina MacIntyre, "SARS-CoV-2, seviyelerin uzun süre sabit kaldığı sıtma benzeri endemik bir enfeksiyona sihirli bir şekilde dönüşmeyecek" dedi.

"Aşı bağışıklığının azalması, aşı korumasından kaçan yeni varyantlar, aşılanmamış cepler, doğumlar ve göçün yol açtığı salgın dalgalara neden olmaya devam edecek" dedi.

Koronavirüsün 2019'da ilk tespit edildiği ülke, şu anda sıfır tolerans yaklaşımına bağlı kalan, küçük salgınlara ani kilitlenmelerle yanıt veren ve çoğu uluslararası seyahati kesen son yerlerden biri.

Keşfet