CNN’de ilk: ABD istihbaratı Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini meşrulaştırma hamlesine işaret ediyor

Yetkili, ABD’nin operasyon görevlilerinin iç savaşa ve Rusya’nın kendi vekillerine karşı sabotaj yapmak için mühimmat kullanımı konusunda eğitildiğine dair kanıtlara sahip olduğunu söyledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby, savunma bakanlığının Rusya’nın “onlara veya Ukrayna’da Rusça konuşan insanlara saldırmak için tasarlanmış bir operasyon yürütmesini” haklı çıkarabilecek “bir grup aktivist öne sürdüğüne” dair güvenilir bilgilere sahip olduğunu söyledi. Olası bir istila.

İddianame, Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından Cuma günü yayınlanan ve Rus özel kuvvetlerinin Ukrayna’yı yeniden inşa etmek amacıyla Rus kuvvetlerine karşı provokasyonlar hazırladığını söyleyen bir bildiriyi yineledi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında istihbarata dikkat çekti.

Sullivan Perşembe günü yaptığı açıklamada, “İstihbarat topluluğumuz şu anda notu düşürülen bilgiler yarattı ve Rusya bir işgal için bahane yaratmanın zeminini hazırlıyor” dedi. “Bu oyun kitabını 2014’te gördük. Bu oyun kitabını yeniden hazırlıyorlar.”

Ukrayna Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, “işgal altındaki topraklardaki askeri birimler ve uydularının bu tür provokasyonlara hazırlanmak için emir aldığını” söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’nın Ukrayna’da provokasyonlara hazırlandığını yalanladı.

Peskov, “Şu ana kadar tüm bu raporlar asılsız ve hiçbir şey doğrulanmadı.” dedi.

ABD istihbaratının keşfi, Rus ve Batılı yetkililer arasında Rusya’nın Ukrayna sınırına on binlerce asker konuşlandırmasıyla ilgili bir hafta süren diplomatik görüşmenin ardından geldi. Ancak, Rusya’nın yoğunlaştırma sözü vermemesi ve ABD ve NATO yetkilileri Moskova’nın taleplerinin -NATO’nun Ukrayna’nın ittifaka girmesine asla izin vermeyeceğine ilişkin- bir başlangıç ​​olmadığını söylediği için görüşmelerde ilerleme kaydedilemedi.

Ukrayna’daki birkaç hükümet web sitesi Cuma günü bir siber saldırıya uğradı, Avrupalı ​​yetkililerin uyardığı bir gelişme Ukrayna’daki gerilimi daha da tırmandırabilir.

READ  Colorado'da 4 kişiyi öldüren tır şoförüne 110 yıl hapis cezası verildi.

‘Bu oyun kitabını gördük’

ABD’li yetkili, Biden yönetiminin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye hazır olabileceğine inandığını ve bunun da diplomasinin amaçlarına ulaşamaması durumunda yaygın insan hakları ihlallerine ve savaş suçlarına yol açabileceğini söyledi.

Yetkili, “Rus ordusu bu operasyonları Ocak ortasından Şubat ortasına kadar başlayacak olan askeri işgalden birkaç hafta önce başlatmayı planlıyor” dedi. “Bu oyun kitabını 2014’te Kırım’da gördük.”

Kirby, Putin’in Ukrayna’daki bir operasyonun bahanesi olan Rus sahte bayrak operatörlerinden doğrudan haberdar olabileceğini söyledi.

Kirby Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Geçmiş kaçınılmaz bir sonuç olsaydı, bu tür eylemlerin Rus hükümetinin en üst düzeylerindeki kişilerin bilgisi olmadan gerçekleşebileceğini görmek zor olurdu.”

Yetkili, ABD’nin Rusya’dan etkilenen aktörlerin bir müdahale için Rus izleyicilere öncelik vermeye başladığını ve Ukrayna’daki insan hakları ihlallerinin tanımlarını ve Ukraynalı liderlerin artan militanlığını vurguladığını da gördüğünü söyledi.

Yetkili, “Aralık ayında, sosyal medyadaki üç haberin tümünü kapsayan Rusça içerik, Kasım ayındaki günlük ortalamadan %200 artışla günde ortalama 3.500 gönderiye yükseldi” dedi.

ABD, NATO ve Avrupalı ​​yetkililer bu hafta Rus yetkililerle üst düzey görüşmeler yaptılar. Perşembe günü yapılan üç görüşmenin sonunda her iki taraf da karamsar bir görünüm sergiledi. Rusya dışişleri bakan yardımcısı, müzakerelerin bir “çıkmaza” ulaştığını öne sürdü ve onları sürdürmek için hiçbir neden olmadığı konusunda uyardı. “Savaş çığlığı yüksek sesle” Diplomatik oturumların ardından.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Moskova’nın Batı’nın taleplerine uymaması halinde NATO’nun Ukrayna sınırındaki varlığını artırmasını umduğunu söyledi.

“Önerilerimiz askeri çatışmayı azaltmayı ve Avrupa’daki genel durumu genişletmeyi amaçlarken, Batı’da tam tersi oluyor. NATO üyeleri güçlerini ve hava trafiğini geliştiriyorlar.

Ukrayna hükümetinin web siteleri siber saldırıya uğradı

Zhelensky’nin yardımcısı Andriy Yermak’a göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky, Başkan Joe Biden ve Putin’i güvenlik durumunu görüşmek üzere üçlü görüşmeler yapmaya davet etti.

Cuma günü, Ukrayna hükümetinin Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere çeşitli web siteleri Siber saldırıda hedef alındı Ukraynalıları tehdit edici konuşmalarla “korkup en kötüsünü beklemeleri” konusunda uyardı. Ukrayna hükümeti, saldırının arkasında Rusya’nın göründüğünü söylüyor.
Ukrayna'nın Rusya sınırında tansiyon yükseliyor.  İşte bilmen gereken

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi, Başkan Joe Biden’ın saldırı hakkında bilgilendirildiğini söyledi. ABD şimdiye kadar saldırıyla ilgisi olduğunu yalanladı, ancak “Ukrayna’yı kurtarmak için gereken her türlü yardımı sağlayacağını” söyledi.

READ  Mariachi Icon ve Meksika'nın ulusal hazinesi 'L Ray' Vicente Fernandez öldü.

Pentagon yaptığı açıklamada, saldırının “yakın” olduğunu, ancak “geçmişte Rusya’da gördüğümüz aynı tür oyun kitabının bir parçası” olduğunu söyledi.

AB baş diplomatı Joseph Borel, siber saldırıyı kınayarak, bölgede “zaten gergin bir duruma” katkıda bulunabileceği konusunda uyardı.

Saldırıların arkasında Rus hükümetinin mi yoksa STK aktörlerinin mi olduğu sorulduğunda Borel, “parmakla göstermek” istemedi, ancak “nereden geldiklerine dair belirli bir olasılık var” yanıtını verdi.

CNN’den Michael Conte, Katharina Krebs, James Frater, Joseph Ataman, Anna Chernova ve Niamh Kennedy rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir