Colorado yangını yüzlerce evi yakarken on binlerce kişi tahliye edildi | Hava Durumu

Vali Jared Polisi, Ulusal Hava Servisi ABD’nin etkilenen bölgelerinde ‘hayatı tehdit eden koşullar’ konusunda uyardığı için olağanüstü hal ilan etti.

ABD’nin Colorado eyaletinde, eyalet başkenti Denver yakınlarındaki iki şehirde şiddetli rüzgarların neden olduğu orman yangınları nedeniyle yüzlerce ev yıkıldı ve on binlerce kişi tahliye edildi.

Perşembe günü en az bir ilk müdahale görevlisi ve altı kişi yaralandı, ancak Boulder County Şerif Joe Belle, hızla bölgeye yayılan yangının yoğunluğu nedeniyle saatte 169 kilometrelik şiddetli rüzgarların daha fazla can kaybına neden olabileceğini kabul etti. Saatler)

Yetkililer, yaklaşık 21.000 nüfuslu bir şehir ve 13.000 kişiye ev sahipliği yapan Superior ve Boulder banliyösü Louisville’in tahliyesini emretti.

Komşu şehirler, 715.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapan Denver’ın yaklaşık 32 km (20 mil) kuzeybatısındadır.

Denver’da çıkan orman yangını büyük bir duman bulutuna neden oldu. Superior’daki birçok bina yanıyordu.

Sakinler çok sessiz ve düzenli bir şekilde tahliye edildi, ancak banliyö banliyölerindeki dolambaçlı sokaklar, insanlar tahliye etmeye çalışırken hızla kapandı. Bazen arabaların birkaç yüz metre ilerlemesi 45 dakika kadar sürer.

Perşembe günü Colorado banliyösü Boulder’un tahliyesini zorlayan rüzgar kaynaklı bir orman yangını nedeniyle yapılar yanıyor. [Trevor Hughes/USA Today via Reuters]

Belle, ilk yangının sabah 10:30’dan hemen önce çıktığını ve “en çabuk vurulup günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıktığını ve şu anda izlendiğini” söyledi.

Belle, sabah 11’den sonra ikinci bir orman yangını, “balonlar ve hızla doğuya doğru yayılıyor” diye ekledi. Yangın 6,5 kilometrekarelik (2,5 mil kare) bir alana yayıldı ve alanın bazı kısımlarını duman ve turuncu gökyüzü sardı ve sakinleri güvenliğe sürükledi.

Kış sonunda alışılmadık şekilde yanan bir yangının etkinliği, gece boyunca rüzgarın nasıl çalıştığına ve ekibin içeri girip hasarı değerlendirip kurbanları arayabilmesine bağlıdır.

Belle, “Bu şekilde bir yangınla yüz yüze mücadele edemeyiz” dedi. “Gerçekten şerif yardımcılarımız ve itfaiyecilerimiz olduğu için, ayrılmaları gereken bölgelerdeydiler” diye ekledi.

READ  YouTube TV'de ESPN Go Dark dahil Disney Ağları - Zaman Çizelgesi

En az 580 ev, bir otel ve bir alışveriş merkezinin yandığı bildirildi. Denver Post’a göre yangın, yıkılan ev sayısı açısından Colorado tarihindeki en yıkıcı yangındı.

Vali Jared, polisi olağanüstü hal ilan ederek, acil müdahale çabalarını desteklemek için afet finansmanına izin verdi ve Colorado Ulusal Muhafızları ile diğer devlet kaynaklarını gerektiği gibi seferber etti.

ABD Otoyolu yakınlarındaki bölgenin de yangın nedeniyle trafiğe kapatıldığı söyleniyor.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), bir sosyal medya gönderisinde en az iki alanda küçük yangınlar olduğunu bildirdi.

Meteoroloji Ajansı, hızlı hareket eden yangının bazı bölgelerde “hayatı tehdit eden koşullar” yaratabileceği konusunda uyardı.

Polis, iki ilçe hariç Louisville’in tüm bölgelerinde zorunlu tahliye emri verildiğini söyledi.

Maddi hasarın boyutu hemen bilinmemekle birlikte, bir haber istasyonu Louisville yakınlarında yanan evlerin görüntülerini yayınladı.

Denver metropol bölgesinin eteklerinde çıkan yangın, batı Rocky Dağları’nda günlerce süren yoğun kar yağışının ardından Colorado’nun doğusunda şiddetli bir kuraklık sonucu kemiği kuruttu.

Boulder’s Superior banliyösünden esen rüzgarların neden olduğu orman yangınları Perşembe gecesi bir ev yaktı. [Eric English/Reuters]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir