COVID Ölümleri Tırmanırken Hong Kong Morgları Kapasiteyi Aştı

Hastane Otoritesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yetkililerin vakalardaki artışı kontrol altına almak için savaşırken, Hong Kong'daki hastanelerde ve kamu morglarında ceset depolama tesislerinin rekor sayıda COVID-19 ölümü nedeniyle maksimum kapasitede olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
COVID Ölümleri Tırmanırken Hong Kong Morgları Kapasiteyi Aştı

Sağlık yetkilileri, küresel finans merkezinin Pazartesi günü günlük 34.466 yeni koronavirüs enfeksiyonu ve 87 ölümle rekor bir rekor kırdığını bildirdi.

Ayrı bir gelişmede, şehrin Eğitim Sekreteri, uluslararası okulların yaz okulu tatilleriyle ilgili yaygın kafa karışıklığının ardından orijinal dönem tarihlerini koruyabileceğini söyledi.

Kevin Yeung, uluslararası okulların Mart ve Nisan ayına kadar çevrimiçi derslere devam edebileceğini, yerel okulların ise Mart ayından Nisan ortasına kadar yaz için erken ara vereceğini söyledi.

Yetkililer şehrin 7,4 milyonluk nüfusunun zorunlu testlerini başlattığından, okul kampüslerinin hükümet tarafından Mart ayında kullanılması bekleniyor.

Yerel yayın kuruluşu RTHK, Sağlık Bakanı Sophia Chan'a atıfta bulunarak, hükümetin toplu test döneminde şehir çapında bir sokağa çıkma yasağını reddetmediğini bildirdi. Lider Carrie Lam daha önce şu an için şehir çapında bir sokağa çıkma yasağını düşünmediğini söylemişti.

Çin yönetimindeki finans merkezindeki birçok süpermarkette, sakinler olası bir kilitlenme durumunda temel ihtiyaç maddelerini toplarken boş market rafları görüldü.

Hastane Otoritesi, COVID-19 veya soğuk havanın tetiklediği ciddi komplikasyonlardan ölen hasta sayısının son iki hafta içinde keskin bir şekilde arttığını ve kamu hastanelerindeki morg hizmeti üzerinde büyük baskı oluşturduğunu söyledi.

Yetkili Reuters'e bir e-postada "Hastane morglarındaki depolama alanı tam kapasiteye ulaştı" dedi.

Kentin Kamu Doktorları Derneği başkanı Tony Ling, düzinelerce cesedin hastane kazasında ve acil servislerde morglara nakledilmeyi beklediğini söyledi.

İnsan gücü ve depolama kapasitesi kıtlığı nedeniyle, "Bu kuruluşların artık toplama için beklemek için fazladan zamana ihtiyacı var çünkü kaynaklar çok kısıtlı" dedi.

Hükümet yorum taleplerine yanıt vermedi.

2020'de pandeminin başlamasından bu yana Hong Kong'da 600'den fazla koronavirüs bağlantılı ölüm, diğer benzer büyük şehirlerden daha az oldu.

Bununla birlikte, geçen hafta kaydedilen yaklaşık 400 ölümle, sayıları her gün artıyor ve çoğunluğu aşılanmamış sakinler.

Hong Kong'da aşılarda yakın zamanda bir artış olmasına rağmen aşılanmamış yaşlıların büyük bir oranı var. Birçoğu, şehrin 2021'de virüsü kontrol etmedeki başarısı nedeniyle yan etki korkusu ve gönül rahatlığı nedeniyle aşı olmaktan çekindi.

Yetkililer, geçtiğimiz ay yaklaşık 600 yaşlı bakım ve engelli merkezine virüs bulaştığını söyledi.

Tıp uzmanları, 7,4 milyon nüfuslu kentin, virüsten kaynaklanan kümülatif ölümlerin Mayıs ortasına kadar potansiyel olarak 3,200'e yükseldiğini görebileceğini söyledi.

2020 hükümet rakamlarına göre, Hong Kong'da her ay ortalama 4.000 kişi ölüyor.

Hong Kong, anakara Çin'deki gibi tüm salgınları engellemeyi amaçlayan "dinamik sıfır" bir koronavirüs politikasına sıkı sıkıya bağlı kaldı. Bunu başarmak için eski İngiliz kolonisi, pandeminin başlangıcından bu yana en acımasız önlemlerini serbest bırakarak zaten dünyanın en sert kuralları arasında yer alan kurallara ekledi.

Şehir, yüksek oranda bulaşıcı Omicron varyantı nedeniyle Şubat ayının başından bu yana yaklaşık 180.000'i olmak üzere toplamda 190.000'den fazla enfeksiyon kaydetti.

Hükümet son günlerde düzenlediği basın toplantılarında ölümlerin çoğunlukla aşısız kişiler arasında olduğunu kamuoyuna duyurdu. Daha önce bu bilgi kolayca verilmiyordu.

Keşfet