Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uzun Zamandır Beklenen Haberi verdi! 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Açılış Tarihi Belli oldu! Tarih 18 Mart’a Ertelendi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin uzun zamandır beklediği ve projenin açıklandığı ilk günden beri gelişmeleri takip ettiği 1915 Çanakkale Köprüsü'nü, Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü olan 18 Mart'ta açmayı tercih ettiklerini belirtti. Merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uzun Zamandır Beklenen Haberi verdi! 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Açılış Tarihi Belli oldu! Tarih 18 Mart’a Ertelendi!

Aslında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılış tarihi 26 Şubat olarak belirlenmişti.Fakat bu tarih biraz ertelendi. Çanakkale Boğazı'nda ilk kez, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü olan 2023 metre orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa ve Asya kıtalarını Çanakkale Boğazı’nda birleştirdi. Köprünün inşaatı öngörülenden daha erken tamamlanınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde köprünün açılış tarihinin 26 Şubat'a ertelendiğini açıklayan bir açıklama yaptı.

Açılış tarihi 18 Mart’a Ertelendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılış tarihi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun zamandır beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, açılış tarihinin 18 Mart'a ertelendiğini belirterek, "Normal planlamasından bir buçuk yıl önce bitirdiğimiz ve Şubat'ta açılmasını planladığımız 1915 Çanakkale Köprümüzün açılışını vatandaşlarımızın isteği üzerine Mart ayında Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde yapma kararı aldık” ifadeleri kullanıldı.

Aslında temeli 2017 yılında atılmıştı

18 Mart 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Boğazı'nda ilk kez Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayacak olan ve vatandaşların ilk günden beri severek ilgiyle takip ettiği 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temellerini attı. 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara-Çanakkale arasında 88 kilometre karayolu ve 13 kilometre bağlantı yolu ile fazlasıyla dikkat çekiyor. 6 Temmuz 2021 tarihinde asma halatları bir araya getirilerek her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğunda ve 700 ton ağırlığındaki güverte blokları dikkatli bir şekilde ana halatlara monte edildi. Herkesin uzun zamandır heyecanla beklediği 1915 Çanakkale Köprüsü projesinin son tabliye bloğu ise, 12 Aralık 2021'de Asya ve Avrupa'daki kule ayaklarının orta açıklığına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla kuruldu.

Keşfet