Cumhurbaşkanı yardımcısı, Ukraynalı gazeteci başkent Kiev yakınlarında ölü bulunduğunu söyledi

Ukrayna cumhurbaşkanlığı yardımcısı Andriy Yermuk Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukraynalı fotoğrafçı ve belgesel yapımcısı Maks Levin'in başkent Kiev yakınlarında ölü bulunduğunu söyledi. İki haftadır kayıptı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Cumhurbaşkanı yardımcısı, Ukraynalı gazeteci başkent Kiev yakınlarında ölü bulunduğunu söyledi

Telegram'da "13 Mart'ta Kiev bölgesindeki çatışma bölgesinde kayboldu. Cesedi 1 Nisan'da Guta Mezhygirska köyü yakınlarında bulundu" dedi.

Bir sivil toplum kuruluşu olan Kitle Enformasyon Enstitüsü, savcılığın gazetecinin Rus ordusundan gelen "iki kurşunla" öldürüldüğünü söyleyen ön bulgularına atıfta bulundu.

Dört çocuk babası olan 40 yaşındaki Levin, Ukrayna ve uluslararası medyayla çalışıyordu.

2014 yılında doğu Ukrayna'da Ukrayna güçleri ile Rusya destekli ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmada, yüzlerce Ukraynalı askerin öldürüldüğü bir kasabada kuşatmadan kaçmayı başardı.

Cumartesi günü, Ukrayna savunma bakanlığı Rus birliklerinin Kiev'in kuzeyinden kısmen geri çekildiklerini söyledi. Rusya bu haftanın başlarında Kiev ve Çernihiv çevresindeki operasyonları azaltacağını söylemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, bir video mesajında ​​Rus birliklerinin kuzey bölgelerinden "yavaş ama fark edilir" bir şekilde çekildiğini söyledi.

Zelensky, "İlerliyoruz, dikkatli ilerliyoruz" diye ekledi, ancak Ukrayna cumhurbaşkanı, Rus birlikleri "yeni güçlü darbeler için hazırlanırken" doğudaki durumun "son derece zor" olduğunu söyledi.

Keşfet