Dominik Cumhuriyeti, Haiti İle Sınır Duvarı İnşa Etmeye Başladı

Pazar günü Dominik hükümeti, düzensiz göçü ve mal, silah ve uyuşturucu kaçakçılığını durdurmak için tek kara komşusu olan Haiti ile olan 392 kilometrelik (244 mil) sınırın neredeyse yarısını kapsayacak bir duvar inşa etmeye başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Dominik Cumhuriyeti, Haiti İle Sınır Duvarı İnşa Etmeye Başladı

İki ülke Hispaniola adasını paylaşırken, kalkınma açısından dünyalar ayrı. Suçla boğuşan Haiti, Amerika'nın en fakir ülkelerinden biriyken, popüler bir Karayip turizm merkezi olan Dominik Cumhuriyeti, son yıllarda belirgin siyasi istikrarın ortasında başarılı oldu.

Birçok Haitili, Dominik Cumhuriyeti'ndeki tarlalarda veya inşaat endüstrisinde iş aramak için sınırı gizlice geçiyor.

Ayrıca okuyun | Haiti'de hazır giyim işçileri daha yüksek ücret talep etmek için protesto düzenledi

Dominik Devlet Başkanı Luis Abinader, başkentin yaklaşık 230 kilometre kuzeybatısındaki Dajabón eyaletinde olacak duvarın temellerine beton dökmeye başlamak için düğmeye basmadan kısa bir süre önce, "Her iki ülke için de büyük önem taşıyacak," dedi.

2018'de yapılan en son göç anketine göre, yaklaşık 11 milyonluk İspanyolca konuşan bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti'nde yaklaşık 500.000 Haitili ve on binlerce torunu yaşıyor.

Abinader, sınır duvarının ticari mal ve silah kaçakçılığını azaltacağını ve her iki ülkede de organize suçla mücadeleye yardımcı olacağını tahmin ediyor.

Ayrıca okuyun | Neden herkes Dominik Cumhuriyeti'ne gidiyor?

Dominik Cumhuriyeti'nin 27 Şubat 1844'te Haiti'den bağımsızlığının yıl dönümü öncesinde 164 kilometrelik bir duvar inşa etmeyi hedefleyen projeye başladı.

Abinader, projenin ilk aşamasının en geç dokuz ay içinde tamamlanacağını söyledi.

Metal bir ağ ile tepesinde bulunan 20 santimetre kalınlığındaki beton duvar 3,9 metre (12,8 ft) yüksekliğinde olacak ve iletişim, hareket sensörleri, kameralar, radarlar ve insansız hava araçları için fiber optiklere sahip olacak.

Proje ayrıca 70 gözetleme kulesi ve 41 devriye geçiş kapısının yapımını da içeriyor.

Keşfet