Dört Amerikalı vizonda görülen koronavirüs varyantı ile enfekte oldu

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) 18 Nisan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, salgının ilk yılında Michigan'da en az dört kişiye koronavirüsün çoğunlukla vizonda gözlenen bir versiyonunun bulaştığını doğruladı. .

Yayınlanma:
Güncelleme:
Dört Amerikalı vizonda görülen koronavirüs varyantı ile enfekte oldu

Daha önce sadece üç vakayı içeren küme, virüsün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki olası hayvandan insana bulaşmasının bilinen ilk örneğini temsil ediyor.

Enfekte olanlardan ikisi, Ekim 2020'de bir koronavirüs salgını yaşayan Michigan vizon çiftliğinin çalışanlarıydı.

Diğer ikisinin çiftlikle bilinen hiçbir bağlantısı yoktu, bu da vizon çeşidinin o sırada bölge sakinleri arasında daha yaygın olarak dolaştığını gösteriyor.

CDC'nin Tek Sağlık Ofisini yöneten Dr Casey Barton Behravesh Pazartesi günü bir e-postada, dört kişiden toplanan virüs örneklerinin, bilim adamlarının vizona adaptasyon belirtileri olabileceğini varsaydığı iki mutasyon içerdiğini söyledi.

Mutasyonlar daha önce Avrupa'daki çiftlik vizonlarında ve bu çiftliklerle bağlantısı olan insanlarda belgelenmişti.

"Bu, vizon sürüsü hastalık yaşamaya başladıktan ve ölüm oranlarının artmasından sonra Covid-19 için pozitif test eden vizon çiftliği işçilerine ek olarak, en olası hipotezin, işçilerin çiftlikte vizonla temas ettikten sonra enfekte oldukları olduğunu gösteriyor." Barton Behravesh dedi.

Ancak bunun kesin olarak kanıtlanamayacağını kaydetti.

"Çiftlik çevresindeki topluluklardan elde edilebilecek çok az genetik dizilim olduğundan, mutasyonların çiftlikteki vizondan mı geldiğini veya toplulukta zaten dolaşıp dolaşmadığını kesin olarak bilmek imkansız" dedi.

National Geographic, dördüncü insan vakasını ilk olarak, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında vizon çiftliği salgını hakkında hükümet belgelerini aldıktan sonra bildirdi.

Geçen yıl, Detroit Free Press ve Documenting Covid-19 projesi, iki kuruluş tarafından elde edilen e-postalara göre, iki çiftlik işçisini ve vizon çiftliğiyle bilinen hiçbir bağlantısı olmayan bir tahnitçiyi içeren ilk üç vakayı bildirdi. .

Pazartesi günü, dördüncü vakanın tahnitçinin karısı olduğunu bildirdiler.

Ekim 2020'nin başlarında Michigan yetkilileri, virüsün yerel bir çiftlikteki vizonda tespit edildiğini ve birkaç hayvanın öldüğünü duyurdu. Devletin talebi üzerine CDC, salgının araştırılmasına yardımcı olmak için bir ekip görevlendirdi.

Dr Barton Behravesh, araştırmacıların çiftlikteki hayvanlardan ve insan işçilerinin yanı sıra çevredeki topluluktaki insanlardan örnekler topladığını söyledi.

Mart 2021'de CDC, web sitesini "az sayıda insanın" virüsün "benzersiz vizonla ilgili mutasyonlar içeren" bir versiyonunu kaptığını belirtmek için güncelledi.

Ajans, tüm insan hastaların iyileştiğini belirterek, "Bu, vizondan insana yayılmanın meydana gelmiş olabileceğini gösteriyor" dedi.

Ancak National Geographic'in bildirdiğine göre, etkilenen vizon çiftliğinde çalışan iki işçide ilk insan vakaları, ajansın web sitesini güncellemesinden aylar önce 4 Kasım 2020 gibi erken bir tarihte tespit edildi.

Dr Barton Behravesh, "CDC, 2020'nin sonlarında olası vizondan insana bulaşmayı gösteren genetik sıralama verilerinin farkına vardı." Dedi.

Ajans daha sonra bu verileri analiz etmek için diğer federal ve eyalet yetkilileriyle birlikte çalıştı.

"Vizondan insana bulaşmanın olası olduğu netleşir anlaşılmaz bilgiler CDC web sitesinde yayınlandı" dedi.

Vizondan insana bulaşma Danimarka, Hollanda ve başka yerlerde de rapor edilmiştir.

Genel olarak, virüsün hayvanlardan insanlara bulaşmasının nadir olduğuna inanılmaktadır. Uzmanlar, insanların virüsü hayvanlardan kapmaktan çok birbirlerine veya diğer türlere yayma olasılığının çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

Keşfet