Dünya Bankası, Savaşın Parçaladığı Ukrayna için 3 Milyar Dolarlık Acil Yardım Paketi Hazırladı

Dünya Bankası Salı günü yaptığı açıklamada, savaşın yıktığı Ukrayna'ya yardım etmek için en az 350 milyon dolarlık acil fon da dahil olmak üzere 3 milyar dolarlık bir yardım paketi hazırladığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Dünya Bankası, Savaşın Parçaladığı Ukrayna için 3 Milyar Dolarlık Acil Yardım Paketi Hazırladı

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva ile yaptığı ortak açıklamada, ilk dilimin bu hafta Kurul onayına sunulacağını ve ardından sağlık ve eğitim için 200 milyon dolarlık hızlı ödeme desteğinin geleceğini söyledi.

Her ikisi de Ukrayna'ya daha fazla destek sözü veren ve şimdi sunmakta olan Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, bu planı uygulamak için hızla ilerliyor.

Açıklamada, Haziran ayına kadar ülkeyle devam eden 2,2 milyar dolarlık bir finansman programına sahip olan IMF'nin, ülkenin en son acil durum finansman talebini "önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte" değerlendireceği belirtildi.

Küresel kriz kreditörlerinin liderleri, Rusya'nın komşusunu işgal etmesini ve bunun ekonomiye ve insanlara verdiği zararı esefle karşıladılar.

"Ukrayna'daki savaşın getirdiği yıkıcı insani ve ekonomik zarardan derin bir şok ve üzüntü duyuyoruz" diyen yetkililer, "enflasyonu daha da körükleme riski taşıyan yüksek emtia fiyatları da dahil olmak üzere" diğer ülkelere önemli yayılmalara" dikkat çekti.

Ayrıca, Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımların "önemli bir ekonomik etkisi de olacaktır."

Salı günü erken saatlerde, Yediler Grubu üyeleri merkez bankacılarıyla bir araya geldi ve Moskova'yı daha fazla izole etmek için ek önlemler düşünürken Kiev'e desteği harekete geçirme sözü verdi.

Çatışma yoğunlaştıkça ve yüz binlerce insan Ukrayna'dan kaçarken, petrol fiyatları Salı günü varil başına 106 doların üzerine çıktı.

Keşfet