Dünya Çapında %75 İnsan Tek Kullanımlık Plastiklerin Yasaklanmasını İstiyor

Salı günü küresel bir ankete göre, dünyadaki %75'ten fazla insan tek kullanımlık plastiklerin mümkün olan en kısa sürede yasaklanmasını istiyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Dünya Çapında %75 İnsan Tek Kullanımlık Plastiklerin Yasaklanmasını İstiyor

Bu, Birleşmiş Milletler üyelerinin plastik hava kirliliğini dizginlemek için bir dünya anlaşması üzerinde müzakerelere başlamak için bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor.

Yasak isteyenlerin oranı 2019'dan bu yana yüzde 71'den yükseldi. Çok daha az plastik ambalajlı ürünleri tercih edenlerin oranı yüzde 75'ten yüzde 82'ye yükseldi.

IPSOS oylamasına 28 ülkeden 20.000'den fazla kişi katıldı.

“Dünya çapındaki bireyler görüşlerini net bir şekilde ortaya koydular. WWF Worldwide'ın temel direktörü Marco Lambertini, "Dünya plastik anlaşmasını üstlenme sorumluluğu ve alternatifi artık hükümetlerde… böylece plastik hava kirliliğini ortadan kaldırabiliyoruz" dedi.

Ayrıca Okuyun: Bilim adamları, Avustralya'da bulunan genç bir dinozoru avlayan yeni timsah türlerinin bulunduğunu söylüyor

Ankete katılanların yaklaşık %90'ı bir anlaşmayı destekledi. Ancak atık çeşitleri, geri dönüşüm vb. konularda bir anlaşma yapılıp yapılmayacağını yalnızca zaman gösterecek. Ayrıca bu plastiklerin üretimi ve kullanımı üzerinde kısıtlamalar getirebilir.

IPSOS oylaması ayrıca küresel olarak katılımcıların %85'inin plastik ambalajların azaltılması, yeniden kullanılması ve geri dönüştürülmesinden üreticilerin ve perakendecilerin sorumlu tutulmasını istediğini doğruladı. Rakam daha önce% 80'den fazladır.

Keşfet