Elektrik Faturaları ile İlgili Düzenleme Geldi! İndirim Faturalara Ne Kadar Yansıyacak!

2022’in ilk günlerine elektrik dağıtımına gelen zamla birlikte insanlar uyanmıştı. %100’ü geçen zamlar sonrasında bir anda sosyal medya da insanlara ait olan elektrik faturaları aktarılmaya başlanmıştı. Birçok iş yeri elektrik faturası ile ilgili paylaşımlar yaparak, fiyatların ne kadar arttırmaları gerektiği hakkında bilgi vermişti.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Elektrik Faturaları ile İlgili Düzenleme Geldi! İndirim Faturalara Ne Kadar Yansıyacak!

Bu konuyla ilgili olan Cumhurbaşkanı kararı ile özellikle orta ve dar gelirli ailelerin çok fazla mağdur edilmemesi için düzenlemeye gidildi. Bu konuda açıklama Bakan Dönmez tarafından yapıldı. Ocak ve Şubat aylarında ki tüketim verilerinin dikkate alınarak yapılan düzenleme ile birlikte ülkemizin yüzde 80’lik kısmının bu durumdan yararlanabileceği net bir şekilde ortaya çıkarılmıştı.

Yapılan Elektrik İyileştirmesi %80’i Etkileyecek

Yapılan iyileştirmeler ile ilgili açıklama Bakan Dönmez tarafından yapıldı. Bu iyileştirme mesken olarak abone olanların oturduğu evlerle ilgili olarak yapılacağı aktarıldı. Bunun yanında dernek, vakıf ve cemevleri gibi noktalarında bu kapsam da değerlendirileceği aktarıldı. Bunların yanında kırsal alanlarda yaşayan ve içme sularını elektrik ile getiren ailelerinde bu duruma dahil edildiği aktarıldı.

Ocak ve Şubat aylarında ki tüketim verilerine bakılarak yapılan bu düzenleme ile birlikte toplamda %80’lik bir kısmın bu kapsama alındığı aktarıldı. Günlük 30 kw saat, aylık 900 kw saat hesabı ile indirimin uygulandığı aktarıldı. Bunların yanında KDV oranının %8’e düşürüldüğü de aktarıldı. Aynı indirim tarımsal sulama için de uygulandığı aktarıldı. Bundan sonra tarımsal sulamalarda KDV oranının %18’den %8’e indirildiği aktarıldı.

Bu indirimlerin toplam tüketim içerisinde yüzde 8-14 arasında yer aldığı aktarılıyor. Bu indirim ile birlikte daha önce 1 kw tüketime 137 kuruş ödeyen birisi bundan sonra 126 kuruş ödeyecek. Bunun yanında ticarethaneler için de %25’lik bir indirim yapıldığı aktarıldı.

Bu fiyatlandırma politikası 1 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak. Yani bu ay bir geçiş ayı olarak kabul edilecek. Sayaçların okunup okunmama tarihine göre birinci veya ikinci kademede yer almanız konu olacaktır. Burada insanların mağdur edilmeyeceği ve ona göre EPDK’ya başvurularak oluşacak sorunların düzeltileceği aktarıldı.

Keşfet