Elon Musk, Donald Trump'a Twitter yasağını kaldıracağını söyledi

Milyarder Elon Musk 10 Mayıs Salı günü, sosyal medya platformunu satın aldığında Twitter'ın eski ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik yasağını geri alacağını söyledi, bu Musk'ın sitenin ılımlılığını kesme niyetinin en açık işareti.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Elon Musk, Donald Trump'a Twitter yasağını kaldıracağını söyledi

Dünyanın en zengin insanı ve Tesla'nın CEO'su Musk, Twitter'ı satın almak için 44 milyar ABD Doları (60 milyar ABD Doları) tutarında bir anlaşma imzaladı. Kendisini "ifade özgürlüğü mutlakçısı" olarak adlandırdı, ancak planlarının birkaç ayrıntısını verdi.

Reuters'in konuya aşina bir kaynağa göre daha önce bildirdiğine göre, Musk'ın anlaşmayı kapattıktan sonra Twitter'ın geçici CEO'su olması bekleniyor.

Trump'ı eski görevine döndürme sorusu, Musk'ın değişiklik yapmada ne kadar ileri gideceğinin bir turnusol testi olarak görülüyor.

Financial Times'ın Arabanın Geleceği konferansına konuşan Musk, kendisinin ve Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey'in kalıcı yasakların "son derece nadir" olması gerektiğine ve bot çalıştıran veya spam yayan hesaplar için ayrılması gerektiğine inandıklarını da sözlerine ekledi.

Musk, Trump'ı yasaklama kararının siyasi sağdaki insanlar arasındaki görüşlerini güçlendirdiğini söyledi ve yasağı "ahlaki olarak yanlış ve tamamen aptalca" olarak nitelendirdi.

88 milyondan fazla takipçisi olan Trump'ın hesabının askıya alınması, görev süresinin bitiminden günler önce birincil megafonunu susturdu ve sosyal medya şirketlerinin güçlü küresel liderlerin hesaplarını nasıl denetlemesi gerektiği konusunda yıllarca süren tartışmanın ardından.

Trump, 6 Ocak'ta ABD Başkenti'ndeki isyandan kısa bir süre sonra Twitter'dan kalıcı olarak askıya alındı. Twitter, kararında "şiddeti daha fazla kışkırtma riskini" belirtti.
'Her yerde olmalı'

San Francisco merkezli Twitter'ı sağcı görüşlere karşı önyargılı olmakla suçlayan muhafazakarlar, Trump'ın geri dönüş ihtimalini neşelendirdi.

Cumhuriyetçi Senatör Rick Scott, Musk'ın yorumları hakkında soru sorulduğunda gazetecilere verdiği demeçte, "O (Trump) gidebildiği her yerde olmalı" dedi.

Scott, "Bu ülkede konuşma özgürlüğüne sahip olmalıyız. İnsanların mesajlarını iletmelerini kısıtlayan sosyal medya şirketlerimiz olmamalı" diye ekledi.

Demokratlar, Trump'ın potansiyel görevine iade edilmesinin demokrasi için bir tehdit oluşturabileceğini söylese de, bazıları sık sık tweet atan bir Trump'ın Kasım orta vadeli kongre seçimlerinde tabanlarını altüst edebileceğini ve katılımı artıracağını umuyor.

Twitter yorum yapmaktan kaçındı.

Trump daha önce Fox News'e Musk platformu satın alıp hesabını eski durumuna getirse bile Twitter'a geri dönmeyeceğini ve Apple uygulama mağazasında başlatılan Twitter benzeri bir platform olan Truth Social adlı kendi sosyal medya uygulamasını kullanacağını söylemişti. Şubat ayının sonlarında ve kullanıcıların tweetler yerine "gerçekleri" paylaştığı.

Trump, yavaş bir başlangıçtan sonra yeni platformdaki mesajlaşmasını hızlandırdı ve 2,7 milyon takipçisine çoğunlukla geçen hafta olmak üzere yaklaşık 50 kez gönderi attı.

Platform, eski bir Cumhuriyetçi kongre üyesi olan Devin Nunes tarafından yönetilen Trump Media & Technology Group'a ait. Bir Trump sözcüsünden hemen bir yorum yapılmadı.

Konferans sırasında Musk, Twitter'ı satın alma anlaşmasının "en iyi senaryoda" iki ila üç ay içinde yapılabileceğini söyledi. Ancak, Twitter'ın anlaşmayı onaylamak için hissedar oyu için vekili henüz dosyalamadığını ve hala çözülmesi gereken önemli sorular olduğunu da sözlerine ekledi.

Salı günü erken saatlerde Twitter hisseleri, borsanın ilk kez Musk'ın başlangıçta kabul ettiği gibi 44 milyar ABD doları karşılığında satın alma yapmasının olası olmadığı görüşünü aldığını gösteren bir seviyeye düştü.

Keşfet