Endonezya, Nisan Ayından Önce Ziyaretçiler İçin Karantina Kurallarını Kaldırabilir

Endonezya, Covid-19 vakalarının uçsuz bucaksız takımadalar çevresinde düşüş eğilimi göstermesi nedeniyle karantinasız seyahate beklenenden daha erken izin vermeyi düşünüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Endonezya, Nisan Ayından Önce Ziyaretçiler İçin Karantina Kurallarını Kaldırabilir

Hükümet daha önce ülkenin 1 Nisan'da karantinasız seyahate açılacağını belirtmişti.

Kıdemli Bakan Luhut Pandjaitan, karantinasız seyahati öne çıkarma hareketine atıfta bulunarak, "Şu anda iyi durumda olan durumun daha da iyileşmesi çok mümkün" dedi.

En kalabalık Java adasında virüsün yayılmasını engelleme çabalarını koordine etmekle görevli Bay Luhut, "Daha önce (bugün), bir Kabine toplantısında Başkan'a rapor vermeden önce senaryoların nasıl olabileceğini tartıştık" dedi. Bali'nin ana turistik adası.

The Straits Times'ın 25 Şubat Cuma günü Bali'de düzenlediği basın toplantısında, "Her şey yolundaysa, bunu Mart ayının ikinci veya üçüncü haftasında yapmayı umuyoruz" dedi.

Ülkenin bayrak taşıyıcısı Garuda Indonesia ve Singapur Havayolları Bali uçuşlarına yeniden başladı.

Garuda, 3 Şubat'tan beri Tokyo'ya gidip geliyor ve SIA, 16 Şubat'tan beri Singapur'a gidip geliyor.

3 Şubat'tan bu yana Bali, 700'ü yabancı ve geri kalanı Endonezya'ya dönen 1.300 yolcu aldı.

Şu anda gezginlerin beş günlük karantinaya hizmet etmesi gerekiyor, ancak bu 1 Mart'tan itibaren 3 güne indirilecek.

Endonezya hükümetine göre KLM Royal Dutch, Scoot Tigerair ve Jetstar Airways gibi diğer havayolları da tatil adasına uçuşlarına devam edebilir.

Ayrı bir gelişmede Cuma günü, Sağlık Bakanı Budi Sadikin, Endonezya'nın altı büyük ildeki günlük vaka sayısı zirvelerini aştığı için yakında daha az Covid-19 vakası beklediğini söyledi.

Altı il Jakarta, Bali, Banten, Nusa Tenggara Barat, Maluku ve Papua'dır.

Bay Budi, "Batı Java ve Doğu Java zirveye yaklaşıyor ve bu iki ildeki vakalar zirveye çıkıp sonra düşerse Endonezya'nın ulusal günlük vaka sayısı düşecek" dedi.

Birlikte 90 milyon insanı oluşturan Batı Java ve Doğu Java, Endonezya'nın en kalabalık iki eyaletidir.

Diğer birçok ülke gibi Endonezya da, koronavirüsün daha bulaşıcı ancak daha az şiddetli Omicron varyantı nedeniyle Covid-19 vakalarında bir artış bildirdi ve ülkedeki ilk teyit edilmiş vaka Aralık ortasında geldi.

Günlük vaka sayısı, daha ölümcül Delta varyantını suçlayan önceki dalga sırasında kaydedilenleri aştı.

Ancak şu anda hastanede yatan hasta sayısı Delta dalgası sırasındakilerin çok küçük bir kısmı.

Perşembe günü hastanede yatan 38.164 vakanın çoğu altta yatan sağlık sorunları olan, yaşlı veya aşısız olan 2.829 kişi yoğun bakım ünitelerindeydi.

Delta dalgası sırasında Temmuz ortasında 93.256 hastada günlük hastaneye yatışlar zirve yaptı ve 8.179 yoğun bakıma ihtiyaç duydu.

Cuma günü iki bakan, Kasım ayında geçici olarak planlanan 20'ler Grubu zirvesine ev sahipliği yapacak olan Bali'deki sağlık tesislerini denetledi.

Keşfet