Eski Ütüleme Yöntemi Yeniden Gündem Oldu! İşte Vazgeçilmeyen Ütüleme Yöntemi!

Ütü, kültürümüze yerleşen, nesilden nesile aktarılan ve birçok kişinin fobisi haline gelen ender ev işlerinden biridir. Fakat bu yöntemler ile artık kabus olmaktan çıkacak…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Eski Ütüleme Yöntemi Yeniden Gündem Oldu! İşte Vazgeçilmeyen Ütüleme Yöntemi!

Ütü masasının yüksekliğini doğru ayarlayın

İlk adım, kıyafetlerinizi ütülemeye başlamadan önce ütü masasının yüksekliğini belinize göre ayarlamaktır. Ütü masasının yüksekliği, fazla öne eğilmenizi veya her zaman sırtınızı dik tutmanızı engelleyecek şekilde ayarlanabilir. Böylece belinizi çok fazla zorlamamış olursunuz.

Ütü masası için kalın ve yanmaz bir örtü kullanın

Ütü masası örtüsünün kalın ve yanıcı olmadığından emin olun. Örtünün kalınlığı ütüleme sırasında kaymasını, yanmaz özelliği ise istenmeyen ev olaylarını uzak tutar. Dilerseniz kapağın altına alüminyum folyo koyabilirsiniz. Alüminyum folyo, ütüden gelen ısıyı daha etkin bir şekilde yansıtarak giysilerinizi daha hızlı ütülemenizi sağlar.

Ütünün tabanını çok dikkat edin

Ütülemeye başlamadan önce ütünüzün tabanının temiz olduğundan emin olun. Yüksek sıcaklıkların etkisi altında tabanda oluşan lekeler giysilerinizi lekeleyebilir. Çalışmaya başlamadan önce ütünüzün tabanını nemli bir bezle silerek bu olasılığı azaltabilirsiniz. Ancak, tabanı temizlemeden önce ütünün kapalı olduğundan emin olun.

Gömlek ütülemeyi kolaylaştırın

Gömlekler biraz nemliyken ütü yapmak daha kolaydır. Dolaptan aldığınız kuru bir gömleği ütünün su kısmından su püskürterek ıslatabilirsiniz. Ütüden çıkan buharı kırışık alanlarda kullanın. Gömleğinizi yaka kısmından ütülemeye başlayabilirsiniz. Ütü yaparken gömleklerin omuzlarını ütü masasının dar ucundan geçirin. Böylece pürüzsüz bir görünüme sahip olabilirsiniz. Gömleklerin kollarını ütülemeden önce ütü masasındaki kıvrımları dikiş yerlerine göre ayarlamayı da unutmayın.

Pantolonunuzu ütülemeye ceplerinden başlayın

İlk önce pantolonun ceplerini ütülemeye başlayın. Cepler en sona bırakılırsa ütülenen bacak kısımları tekrar kırışacaktır. Pantolonu ütü masasının üzerine koyun ve bel bandını ütülemek için kemer bölgesini elinizle çevirin. Pantolonu ütü masasına düzgün bir şekilde yerleştirin ve bacak bölgesinde birden fazla çizgi oluşmasını önlemek için orta çizgileri üst üste getirin. Üstteki bacağını yukarı katlayın ve ütülemek için alt bacağın orta çizgisini ayarlayın. Ardından katlanmış kısmı ütülenmiş kısmın hemen üstüne gelecek şekilde açın ve ütülemeye başlayın. Bundan sonra pantolonu ters çevirin ve işlemi diğer tarafta tekrarlayın.

kimseye-utu-demeyin-h1544118238-d99202.jpg

Ütünün sivri ucunu kendi yararınıza kullanın

Gömlek ve pantolonlarda ütünüzün sivri ucu düğme kenarlarına yaklaşmak için kullanılabilir. Giysinizin düğmeli kısmını ütü masasına yerleştirin ve ütünün ucunu kullanarak düğmelerin etrafını ütüleyin.

Keşfet