Etten Daha Fazla Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Demir açısından zengin besinler her zaman fazlasıyla merak edilmiştir. Birçok insan en fazla demiri etin içerdiğine inanır. Ancak durum böyle değil. Demir, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Demir açısından zengin besinler bol miktarda tüketilmelidir. Peki, demir içeriği yüksek besinler tam olarak nelerdir? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Etten Daha Fazla Demir İçeren Besinler Nelerdir?

Kimyon

Kimyon, en yüksek demir içeriğine sahip baharattır. Kimyon 100 gr'da 66.4 mg demir içerir. Köri, demir açısından zengin başka bir baharattır (29.7 mg). Aslında onları az miktarlarda tükettiğimiz için demir alımımıza çok az katkıda bulunurlar. Ancak, yüksek antioksidan içeriği ve iltihap önleyici özellikleri nedeniyle bu baharatlar yemek tariflerinde mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca sindirime ve mide ekşimesinin giderilmesine de yardımcı olurlar.

images.jpg

Kekik

Kekik de çok fazla demir içerir. 100 gram kekikte 17.5 mg demir bulunur. Kekik ayrıca öksürük ve bronşit iyileştirici etkileri ile tanınır. Diş plağına karşı da etkilidir. Kekiğin antibakteriyel özellikleri cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Kekiğin bileşenlerinden biri olan carvacrol, endişeli kişiler üzerinde sakinleştirici bir etkiye de sahiptir. Yiyeceklerinizi zenginleştirmek için çeşitli özelliklere sahip bu bitkiyi kullanmaktan asla çekinmemelisiniz.

Susam

Susam, yağı, püresi (tahin) ve tohumları sayısız faydaya sahiptir. Susam, yüksek oranda demir içermesinin yanı sıra iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Susam 100 gramda 14.6 gram demir içerir. Yüksek lif içeriği nedeniyle susam tohumları sindirim için de sağlıklıdır. Susamda potasyum, çinko, magnezyum, kalsiyum ve fosfor da bulunur. Susam, çeşitli yemeklerde kullanılabilen çok yönlü bir malzemedir.

iyot-nedir-hangi-besinlerde-bulunur-eksikliginde-neler-gorulur.jpg

Bitter çikolata

Bitter çikolata (en az %70 kakao), 100 gramda 11 mg demirin yanı sıra magnezyum ve antioksidanlar içerir. Damar sağlığını koruduğu ve kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Kendinizi günde bir veya iki kare bitter çikolata ile şımartabilirsiniz.

demir-nelerde-var-en-cok-demir-iceren-be-17e6.jpg​​​​​​​

Taze nane

Taze nane, ister çay olarak, ister salatalarda, tatlılarda ve diğer yiyeceklerde kullanılsın, demir ihtiyacınızı karşılamanıza her zaman yardımcı olacaktır. Taze nane 100 gramda 8.48 mg demir içerir. Bu bitki, safra salgısını ve karaciğer fonksiyonu üzerindeki uyarıcı etkileri nedeniyle karaciğer detoksuna da fazlasıyla yardımcı olur.

Keşfet