Faizsiz 100 Bin TL Verilecek! Ayrıca 2 Yıl Geri Ödemesiz! Başvurular E-Devletten Yapılacak!

Faizsiz para desteği konuşuluyor. Başvuru süreci halen devam ediyor. Ayrıca 100.000 TL faizsiz olarak veriliyor. Sonraki iki yıl için ödeme yapılmıyor. Vatandaşlar faizsiz 100 bin liralık kredi yardımının detaylarını merak ediyor. Başvuru yapmak isteyenlerin acele etmesi gerekmektedir. Kredi desteği için ise son başvuru tarihi 31 Mart. Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Yayınlanma:
Güncelleme:
Faizsiz 100 Bin TL Verilecek! Ayrıca 2 Yıl Geri Ödemesiz! Başvurular E-Devletten Yapılacak!

KOSGEB açıklama yaptı

KOSGEB, işe alınan her çalışan için işletmeye faizsiz kredi desteği verecek. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla olumsuz etkilenen mikro ve küçük işletmelere her yeni mezun işçi için 100 bin lira, kadın işleri için 110 bin lira sağlayacak. Son 12 ayda ortalama istihdam seviyesini koruyan işletmeler, önümüzdeki 12 ay boyunca işe almayı taahhüt ettikleri her bir çalışan için faizsiz, 2 yıl geri ödemesiz destek almaya hak kazanacak.

Kimler işe alınabilir?

Personel işe alınmadan önce destek başvurusu yapılacak. Eş, anne, baba, kardeş ve çocuk için destek alınamayacak. İşe alınırken çeşitli faktörler dikkate alınacaktır. Meslek lisesi veya teknik lise diploması gerekliliği gerekiyor. En az 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite diploması gereklidir. 1981 ve sonrasında doğanlar uygundur. Ayrıca son üç yılda 180 günden fazla çalışmamış olmak gerekmektedir.

İşveren için aranacak şartlar nelerdir?

İşletme desteklenen sektörlerde, 2019 veya daha önce kurulmuş olmalıdır. Ayrıca 2019 yılı cirosunun da en az 75 bin lira olması gerekiyor. Ciroya bakılmaksızın, hedef sektörlerde faaliyet gösteren genç girişimcilerin 2017 veya daha öncesinde kurulmuş olmalarına bakılıyor. Ayrıca destek döneminde çalışan sayısı 2021 ortalamasının altına düşmemelidir. Mikro veya küçük bir işletme olmalı. Vadesi gelmiş veya yapılandırılmış SGK ve vergi borcu olmamalıdır.

Kredi hangi sektörleri kapsıyor?

İmalat için, yiyecek ve içecek imalatı, tekstil ve konfeksiyon imalatı, deri ve deri ürünleri, ağaç ve ağaç ürünleri, kağıt ve kağıt ürünleri, kauçuk ve plastik ürünler, elektrikli ekipman imalatı ve mobilya imalatı. Toptan ve parekende ticaret için, motorlu kara taşıtları ve motosiklet tamiri. Konaklama ve yiyecek hizmetleri için restoran ve seyyar yemek hizmetleri. İdari ve destek hizmetleri için seyahat acentesi. Ayrıca kuru temizleme, kuaför ve güzellik salonları da mevcut diğer aktivitelerden bazılarıdır.

Keşfet