Fil Dişi DNA'sı Kaçak Av Ağlarını Açığa Çıkarabilir, Yeni Analiz Bulguları

Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kaçak avlanma gizemlerini çözmek ve hayvan kaçakçılarını adalete teslim etmek için fil dişlerinden DNA kullanmanın bir yolunu geliştirdiler.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Fil Dişi DNA'sı Kaçak Av Ağlarını Açığa Çıkarabilir, Yeni Analiz Bulguları

Her yıl en az 10.000 Afrika filinin öldürüldüğü ve fildişinin daha sonra nakliye konteynırlarına paketlendiği ve Afrika'daki limanlara taşındığı tahmin ediliyor.

Samuel Wasser, "Bu konteynırlardan birini açtığınızda, genellikle bir kapak yükü dediğimiz şeye, fildişi gizlemek için başka bir şeye sahip olurlar. Ahşap olabilir. Kahve olabilir. Plastik atık olabilir," dedi. Bu gönderileri on yıldan fazla bir süredir takip eden Washington Üniversitesi.

Birkaç yıl önce ekibi, ele geçirilen fildişi DNA'sını sıraladı ve bu, üç büyük fildişi kaçakçılığı kartelinden gönderileri birbirine bağlamalarına izin verdi.

Şimdi, 49 büyük fildişi nöbetinde 4.000'den fazla dişten DNA'yı inceleyerek bu çalışmanın kapsamını genişlettiler.

Dr. Wasser, "Ve ulusötesi bir suç örgütünün nöbetlerle bağlantısı kesinlikle akıllara durgunluk veriyordu. Demek istediğim, bazıları 30 farklı nöbetle bağlantılı" dedi.

Yeni analiz Nature Human Behaviour dergisinde yayınlandı.

"Nöbetleri genetik olarak birbirine bağlayan bu bağlantıları kurduğumuzda, bu, kolluk kuvvetlerine topladıkları tüm fiziksel kanıtların birbirine bağlanabileceğini ve daha büyük bir bütün halinde birleştirilebileceğini söylüyor ve çok, çok daha güçlü bir soruşturma oluşturuyor" dedi. dedi Wasser.

Analiz, DNA kanıtının hükümetlerin bu suçları kovuşturmak için işbirliği yapmasına yardımcı olabileceğini söyleyen İç Güvenlik Bakanlığı'ndan Özel Ajan John Brown III tarafından ortaklaşa kaleme alındı.

"Bu bağlantıyı gördüğünüzde, diğer yargı bölgelerine ulaşabilir ve 'Hey, bakın, DNA analizimizle nöbetinizle bir bağlantı belirledik' diyebilirsiniz" dedi.

Dr. Wasser, çalışmanın geçen Kasım ayında Seattle'da iki fildişi kaçakçısının tutuklanmasına yardımcı olduğunu söyledi. Ve dedi ki, tacirleri durdurursanız, kaçak avcılarla denizaşırı alıcılar arasındaki bağlantıyı koparmış olursunuz.

Save the Elephants'tan Kenya merkezli ekolojist Benson Okita araştırmaya dahil edilmedi. DNA çalışmasının yardımcı olduğunu söyledi, ancak dikkate alınması gereken başka engeller de vardı.

"Yasadışı ticaretin gerçekleştiği bu alanlardan bazılarında yolsuzluk varsa, başarılı bir şekilde tutuklamak veya kovuşturmak bile gerçekten zorlaşıyor" dedi.

Dr. Okita, başka bir sorunun da ekonomik olduğunu ve yerel toplulukların fillerin korunmasından faydalanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

"Geleceğin burada yattığını düşünüyorum, insanların iyi yönetildiği ve iyi korunduğu takdirde hala yararlı olabilecek bir kaynak olduğunu anlamalarını sağlamada" dedi.

Tüm bu parçalar bir araya gelirse, bugün kalan 400.000 Afrika fili için bir gelecek sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Keşfet