Filipinler'de Pacquiao, Cumhurbaşkanı Seçilirse Uyuşturucuyla 'Doğru Yoldan' Savaşacak!

Filipinler boks ikonu ve cumhurbaşkanı adayı Manny Pacquiao, seçilirse Başkan Rodrigo Duterte'nin uyuşturucuyla savaşına ilişkin uluslararası bir soruşturmayı memnuniyetle karşılayacağını ve narkotikle "doğru şekilde" savaşacağına söz verdiğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Filipinler'de Pacquiao, Cumhurbaşkanı Seçilirse Uyuşturucuyla 'Doğru Yoldan' Savaşacak!

Bu hafta yabancı gazetecilere verdiği demeçte, eski bir çok bölümlü dünya boks şampiyonu ve bir zamanlar başkanın sadık bir müttefiki olan Pacquiao, Duterte'nin Filipinler'i tek taraflı olarak geri çektiği Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC) yeniden katılmaya açık olacağını söyledi.

Filipinler'de bilinen adıyla Pacman, Mayıs seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarında, önde gelen Ferdinand Marcos Jr ve Başkan Yardımcısı Leni Robredo'nun arkasından geliyor.

Stratbase düşünce kuruluşu tarafından görevlendirilen ve 28-31 Ocak tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen 1200 katılımcıyla yapılan bir anket, Marcos'un yüzde 50, Robredo'nun yüzde 19 ve Pacquiao ve Manila Belediye Başkanı Francisco Domagoso'nun yüzde 11 oranında destek aldığını gösterdi.

Duterte'nin başkanlığı, uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen binlerce kişinin öldürüldüğü uyuşturucu savaşıyla tanımlandı.

İnsan hakları grupları ve eleştirmenler, kanun uygulayıcılarının uyuşturucu zanlılarını özetle infaz ettiğini söylüyor, ancak polis öldürülenlerin silahlı olduğunu ve tutuklamaya şiddetle karşı çıktığını söylüyor.

43 yaşındaki Pacquiao, şüphelilerin adil yargılanıp rehabilite edilmesiyle "yasadışı uyuşturucuyla savaşa doğru şekilde devam edeceğini" söyleyerek kendisini Duterte'den ayırmaya çalıştı.

Pazartesi günü "Doğru yolu söylediğimde onları sokaklarda öldürmeyeceğiz" dedi.

"Mahkemede kendilerini savunma hakkı verilecek."

Duterte, uyuşturucuya karşı savaşıyla uluslararası öfkeye neden oldu ve ICC'yi insanlığa karşı suçlar için soruşturmaya cesaret etti.

Öldürülenlerin hepsinin tutuklamaya şiddetle direnen ve polisi meşru müdafaa için şüphelileri vurmaya teşvik eden tüccarlar olduğunu savundu ve cinayetlerden dolayı hapsedilenleri affedeceğini söyledi.

Başkanlık ofisi, Pacquiao'nun sözleriyle ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

Analistler, bu yıl cumhurbaşkanı seçilen bir müttefikin Duterte'yi narkotikle mücadele programıyla ilgili herhangi bir yasal işlemden koruyabileceğini söylüyor.

Pacquiao baskılar hakkında "Yargısız infazlar olduğuna inanıyorum" dedi. "İstismara uğrayanların hakkını vermeliyiz"

Görevdeki bir senatör olan Pacquiao, deniz egemenliğini savunma yaklaşımı konusunda Duterte ile de tartıştı ve cumhurbaşkanının Çin ile yüzleşmeyi reddetmesini "cesaret kırıcı" olarak nitelendirdi.

Pacquiao, sorunu bir "barış paneli" aracılığıyla çözmeyi planladığını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Manila'nın bir kenar mahallesinde boks yapmayı öğrenen eski bir kaçak gemi yolcusu olan Pacquiao, düşük gelirli seçmenlerin kendisini seçeceklerinden emin olduğunu da söyledi.

Keşfet