Florida'da Yüksek Hızlı Tren Ölümleri 2017'den Bu Yana 57'ye Yükseldi

Brightline trenleri, 12 saatten daha kısa bir süre önce meydana gelen ayrı kazalarda bir kişiyi öldürdü ve bir başkasını ağır şekilde yaraladı; demiryolunun kısa süre önce yeniden faaliyete geçmesinden bu yana yüksek hızlı yolcu trenlerini rahatsız eden bir dizi çarpışmanın sonuncusu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Florida'da Yüksek Hızlı Tren Ölümleri 2017'den Bu Yana 57'ye Yükseldi

Salı gecesi meydana gelen ölüm, Florida'nın özel sektöre ait yolcu demiryolunun, COVID-19 pandemisinin neden olduğu 18 aylık bir kapatmanın ardından Kasım ayında faaliyete geçmesinden bu yana dokuzuncu ölümü oldu. Brightline'ın 2017'de test sürüşlerine başlamasından bu yana 57. oldu ve 2019'da başlayan Associated Press analizine göre ülkedeki en kötü mil başına ölüm oranını verdi.

Müfettişler, ölümlerin hiçbirinin demiryolunun suçu olmadığını tespit ederek, birçoğunun intihar, sürücü veya trenleri dövmeye çalışan yayalar olduğunu belirledi. Trenler, Miami ve West Palm Beach arasında Florida Doğu Kıyısı yük hattıyla paylaştığı yaklaşık 70 mil (112 kilometre) yol boyunca yoğun nüfuslu kentsel ve banliyö bölgelerinde saatte 79 mil (127 km / saat) hızla seyahat ediyor.

Hallandale Sahili polisi, akşam saat 19:30 sularında bir yayanın rayları geçmeye çalışırken çarptığını söyledi. Salı günü.

Brightline daha sonra, Palm Beach County Şerif Ofisi'ne göre, Çarşamba günü sabah saat 6'da bir araba ile çarpışan bir trenin burun konisi içindeki bir kameradan alınan ve sürücünün ciddi şekilde yaralanarak hastaneye kaldırıldığı videoyu yayınladı.

Video, sürücü bir yan sokaktan dönerek kasıtlı olarak kapıdan geçip tren yoluna girdiğinde, geçiş bariyerlerinin kapalı olduğunu ve kırmızı ışıkların yanıp söndüğünü gösteriyor. Demiryoluna göre, çarpışma arabayı ikiye böldü. Şerifin ofisi, kuzeye giden bir yük treninin geçidi paralel raylardan geçtiğini ve sürücünün çok geç olana kadar güneye giden Brightline trenini görmemiş olabileceğini söyledi.

Pazar günü başka bir sürücü, bir geçiş kapısından geçtikten sonra bir Brightline treni tarafından öldürüldü.

Bir Brightline bildirisi, Çarşamba günkü videoyu "demiryolu geçitlerine itaat etmemenin (ve) gelecekteki izinsiz girişleri önlemek için sürücüleri ve yayaları eğitme tehlikelerinin bir örneği" olarak yayınladığını söyledi.

AP analizi, Brightline'ın trenlerinin seyahat ettiği her 35.000 mil (56.000 kilometre) için ortalama bir ölüm olduğunu, bir sonraki orta boy veya ana demiryolundan üç kat daha kötü olduğunu gösteriyor. AP'nin incelediği polis raporlarına göre, müfettişler ölenlerin çoğunun intiharlar, trenleri yenmek için bariyerleri aşmak için manevra yapan sürücüler veya sarhoş ya da akıl hastası yayalar olduğunu belirledi.

Son beş yılda en az 1 milyon mil yol kat eden demiryolları arasında, Florida'nın merkezindeki SunRail, her 108.000 tren milinde (174.000 tren kilometresi) ortalama bir ölüm oranıyla ikinci en kötü ölüm oranına sahip. Federal Demiryolu İdaresi kayıtlarına göre, her yıl ulusal çapta 800'den fazla insan tren grevlerinden ölüyor.

Kazalara yanıt olarak, Brightline, rayların yakınında birileri gizleniyorsa, yavaşlayabilmeleri veya durabilmeleri için mühendisleri uyarmak için kızılötesi dedektörler kurdu. Şirket ayrıca raylara erişimi daha zor hale getirmek için daha fazla çit ve çevre düzenlemesi ekledi ve polisin korkuluklardan geçen sürücüleri cezalandırmasını sağlamak için geçitlere kırmızı ışıklı kameralar yerleştiriyor. İzleri izlemek için dronları test ediyor.

Brightline, West Palm Beach ve Orlando'yu birbirine bağlayacak bir uzantının tamamlanmasına yaklaşıyor. Sonunda Orlando'yu Tampa'ya bağlamayı planlıyor. Ayrıca Güney Kaliforniya'yı Las Vegas'a bağlayacak bir hat inşa ediyor.

Keşfet