Fransa, Hayvanlardan Büyüme Antibiyotikli Et İthalatını Yasakladı

Fransa, 22 Şubat Salı günü, Avrupa Birliği'nde 2006'dan beri yasak olan bir uygulama olan büyüme antibiyotikleriyle tedavi edilen hayvanlardan et ithalatını yasaklayan bir kararnameyi, esas olarak kümes hayvanı pazarını etkileyecek bir hareketle kabul etti.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Fransa, Hayvanlardan Büyüme Antibiyotikli Et İthalatını Yasakladı

Çiftlik bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa'nın geçen ayın sonlarında yürürlüğe girmesi beklenen, ancak sıhhi kontrollerle ilgili mevzuat eksikliği nedeniyle ertelenen AB çapında bir tedbir beklediğini söyledi.

Fransa'daki yasak 22 Nisan'da yürürlüğe girecek ve profesyonellere tedarikçilerinden etin büyüme antibiyotikleri kullanılarak yapılan üremelerden gelmediğine dair bir güvence almaları ve gerekirse tedarik zincirlerini değiştirmeleri için iki ay süre tanıyacak.

Bakanlık, hayvanlar hasta olmadığında antibiyotik vererek, bakterilerin ilaca alıştığını ve yavaş yavaş direnç geliştirerek antibiyotiklerin gerçekten ihtiyaç duyulduğunda daha az etkili hale geldiğini söyledi.

Bir Fransız tarım bakanlığı yetkilisi, kümes hayvanlarının yasaktan etkilenen en büyük pazar olacağını söyledi.

Fransız kümes hayvanları endüstrisi grubu Anvol Salı günü yaptığı açıklamada, Fransa'nın geçen yıl tükettiği tavuğun hem AB hem de AB dışı menşelileri de dahil olmak üzere yaklaşık yüzde 45'ini ithal ettiğini söyledi.

AB ağırlıklı olarak Brezilya, Tayland ve Ukrayna'dan kümes hayvanı ithal ediyor. İthalatın ne kadarının yasaktan etkilenebileceği hemen belli değildi.

Anvol, Fransa'nın hareketini memnuniyetle karşıladı, ancak birçok ithalat Rotterdam limanından geçtiği için yasağın ancak AB çapında uygulandığında etkili olacağını söyledi.

Keşfet