Gine'nin devrik eski Cumhurbaşkanı Alpha Conde yurtdışında tedavi gördükten sonra geri döndü

İktidardaki cunta, Gine'nin devrik eski cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin tıbbi tedavi için Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaptığı ziyaretten sonra Cuma günü ülkeye döndüğünü söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Gine'nin devrik eski Cumhurbaşkanı Alpha Conde yurtdışında tedavi gördükten sonra geri döndü

Televizyonda okunan bir cunta bildirisine göre, Conde "Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki tıbbi tedaviden sonra bu öğleden sonra Conakry'ye döndü".

Conde, 2010 yılında Gine'nin demokratik olarak seçilmiş ilk başkanı oldu.

Ancak 84 yaşındaki asker geçen yıl ordu subayları tarafından görevden alındı ​​ve yerine Albay Mamady Doumbouya getirildi.

Darbe, Conde'nin üçüncü bir görev dönemi için başarılı teklifi üzerine şiddetli protestoların ardından geldi - bir planı eleştirenler anayasayı ihlal ettiğini söyledi.

Daha sonra Ocak ayında BAE'ye gitmek üzere Gine'den ayrılmasına izin verildi. Serbest bırakılması, darbeden sonra Batı Afrika bloğu ECOWAS'ın taleplerinden biriydi.

Cuntanın, yeni kurulan yönetimlerine karşı olası entrikalar korkusuyla yurtdışına gitmesine izin vermeye isteksiz olduğu bildirildi.

Cuntanın yönetim organı olan Ulusal Kalkınma Komitesi (CNRD), Cuma günkü açıklamasında, "Eski cumhurbaşkanı, sağlığı izin verdiği sürece Gine'de kalacak. Dürüstlüğüne ve haysiyetine, rütbesine ve statüsüne göre her zaman saygı duyulacak." Dedi. ifade.

Ancak Conde'nin Gine Halkı Rallisi (RPG) partisi, cuntayı kendisine ve eski yönetimine karşı "keyfi eylemler" yapmaktan kınadı.

Çarşamba günü, eski Gine başbakanı Kassory Fofana ve Conde altında görev yapan üç eski bakan, geçen yılki askeri darbeden bu yana önde gelen isimleri hedef alan son soruşturmada zimmete para geçirme suçlamalarıyla gözaltına alındı.

Keşfet