Güney Kore, günlük vakalardaki düşüşü gerekçe göstererek Covid kısıtlamalarının çoğunu kaldırdı

Güney Kore hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, Omicron varyantının ülkede azalma belirtileri göstermesi nedeniyle 18 Nisan'dan itibaren COVID-19 kısıtlamalarının çoğunun kaldırılacağını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Güney Kore, günlük vakalardaki düşüşü gerekçe göstererek Covid kısıtlamalarının çoğunu kaldırdı

Ancak hükümet, virüsün öngörülemeyen doğası nedeniyle maske zorunluluklarının hala zorunlu olduğunu söyledi.

Reuters'e göre, Başbakan Kim Boo-kyum bir koronavirüs müdahale toplantısında "Maske takmak kendimizi korumak için hala çok önemli bir yol" dedi.

“İç mekanda maske zorunluluğunu önemli bir süre sürdürmek kaçınılmaz” diye ekledi.

Başbakan, yetkililerin açık hava maskesi gereksiniminin iki hafta içinde kaldırılıp kaldırılmayacağını yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Hükümet ayrıca restoranlara ve diğer işletmelere gece yarısı sokağa çıkma yasağını ve özel toplantıların 10'a ayarlanan üst sınırını kaldırdı.

Güney Kore, Mart ayı ortasında günde 620.000 enfeksiyon rapor etmekten Perşembe günü 100.000'in altına düşerek, büyük ölçüde Omicron varyantı tarafından yönlendirilen Covid zirvesini atlatmış görünüyor.

Korea Herald gazetesinin haberine göre, şimdi vakalar önemli ölçüde düştüğüne göre, hükümet yerel sağlık merkezlerine ve test istasyonlarına artık hızlı antijen testleri yapmama, sadece yüksek riskli gruplara polimeraz zincir reaksiyonu testleri yapma talimatı verdi.

51 milyonluk Güney Kore nüfusunun yüzde 86'sından fazlası tam olarak aşılandı ve çoğuna da aşı yapıldı.

Güney Kore, savunmasız nüfuslara ikinci güçlendiriciler sunuyor.

AFP'ye göre, Güney Kore'de yaklaşık 20.000 kişi koronavirüsten öldü - dünyanın en düşüklerinden biri olan yüzde 0.13'lük bir ölüm oranı.

Keşfet