Güney Kore, Kuzey Kore'nin Fırlatılmasından Bir Ay Sonra Füze Önleme Füzesini Test Etti

Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, Güney Kore 23 Şubat Çarşamba günü uzun menzilli bir karadan havaya füze denemesi yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Güney Kore, Kuzey Kore'nin Fırlatılmasından Bir Ay Sonra Füze Önleme Füzesini Test Etti

Yonhap, isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, başkent Seul'ün 150 km güneybatısındaki Taean'daki bir test alanından bir L-SAM başarıyla fırlatıldı. Savunma Bakanlığı ise haberi doğrulamayı reddetti.

Kuzey Kore'nin yakın zamanda gerçekleştirdiği bir dizi balistik füze testi nedeniyle uluslararası gerilim artıyor. Ocak, bu tür testler için rekor bir ay oldu, yüksek hızda manevra yapabilen ve potansiyel olarak engellemeyi zorlaştıran yeni bir "hipsonik füze" türü de dahil olmak üzere en az yedi fırlatma ile.

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı'na göre L-SAM, füzelere veya diğer yüksekten uçan tehditlere karşı savunmak için şu anda geliştirilmekte olan "son teknoloji bir yerli silah sistemi".

Planlar, yaklaşık 50 km ila 60 km arasındaki irtifalarda gelen füzeleri hedeflemesini gerektiriyor ve 2026 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. Yonhap, Çarşamba günkü testin, konuşlandırmanın hızlandırılabileceği olasılığını artırdığını söyledi.

L-SAM, halihazırda ABD yapımı Patriot Advanced Capability-3 füzeleri ve yerel olarak üretilen Cheongung II KM-SAM orta menzilli silahları içeren ve değişen irtifa ve menzillerdeki hedefleri durdurabilen "katmanlı savunma ağının" bir parçası olacak şekilde tasarlanmıştır. .

Güney Kore ayrıca ABD askeri THAAD füzesavar bataryalarına da ev sahipliği yapıyor. Önümüzdeki ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde gelen muhafazakar aday, ekipmanın güçlü radarının kendi topraklarına nüfuz edebileceğinden şikayet eden Çin'den misilleme getirse bile, Seul'e daha yakın konuşlanmak üzere bir THAAD önleme bataryası satın almaya söz verdi.

Seul, İsrail'in "Demir Kubbe"sine benzer, Kuzey Kore'nin uzun menzilli silah ve roket cephaneliğine karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış 2,6 milyar ABD Doları (3,5 milyar ABD Doları) değerinde bir topçu önleme sistemi üretmeyi planlıyor.

Seul, en son füze önleyicilerinden bazılarını ihraç etmeyi de düşünüyor. Ocak ayında KM-SAM'ın Birleşik Arap Emirlikleri'ne 3,5 milyar ABD doları değerinde bir anlaşmayla ihracatıyla şimdiye kadarki en büyük savunma satışını imzaladı.

Keşfet